- Миколо Вікторовичу, вперше за часи Незалежності кардинально змінено виборче законодавство, вибори відбудуться за новим законом, який влада позиціонує як найдемократичніший. Як Ви, як політик зі значним досвідом, оцінюєте його?
- Досконалість цього закону під великим сумнівом. Сам закон «висячий». Першим має бути прийнятий закон «Про політичні партії». Тобто ми робимо вибори шиворіт навиворіт. Але так як він уже є, то існує й багато нюансів, які не відомі виборцю і будуть застосовані як маніпулятивна методика на півтора-два роки у керівництві регіонів. Але будемо вважати, що це перехідний період, перше перезавантаження системи виборчим правом за 24 роки Незалежності, після двох революцій.
А тепер конкретно про недоліки. Наприклад, графа у виборчому бюлетені: партія, керівник партії, а далі – депутат по округу. Це є перша маніпуляція. Бо мало б бути дві графи: за партію, і за кандидата. Їх мали б розмежувати, щоб було зрозуміло, яким партіям виборці віддають перевагу, а в яких випадках підтримують кандидата. В тому вигляді, як нам пропонують, у виборців за великим рахунком не буде вибору між партією і кандидатом, наприклад, у «Батьківщини» повністю заповнені списки по округах до міської ради, у «Відродження» на 44 округи 43 кандидати, а у «Самопомочі» - 24 кандидати. Приходить виборець, бере бюлетень і розуміє, що в графі немає кандидата, але він мусить проголосувати за партію. Голосуючи за партію, а не за кандидата перерозприділяються голоси на кандидатів в інших округах. На дільницях з маленькою кількістю за партію і за кандидата може бути відсоток більше, ніж на великих. Треба рахувати по кількості виборців за кандидата від партії, а не по відсотках. Тут і шукаймо в законі, де правда?
Друге питання – гендерне, має бути не менше 30% жінок в партіях. Це нова норма і її не виконують. Хто? Та в першу ж чергу та ж сама «Батьківщина», та ж сама «Солідарність». Тобто, для них закон не писаний?
Третє питання: джерела фінансування партій, які практично неможливо ідентифікувати. Тому ми сьогодні спостерігаємо масу бігбордів,безліч макулатури, яка з’являється на очах та в скриньках у виборця.
Четверте – відсутність фінансових декларацій доходів про існування партій. Виборчі фонди є, але тільки на період виборчої кампанії, а декларація за внески членів партії до якого виборчого фонду прикріплюється?
І п’яте – як партії з’явилися як осінні гриби, так і лідери партій з’явилися не просто так: «Наш край» з Адміністрації президента, блоки від президента або опозиційні блоки.
Відкритість цього закону налаштована на конкретних людей. Він рухається назустріч олігархам чи на зустріч власному народу, в тому числі і сумчанам? Хотілось би вірити, що швидше за все за цим законом вибори пройдуть єдиний раз, а надалі влада змушена його доопрацювати, довести до здорового глузду в суспільстві.
- Отже, списки опубліковані. Ми бачимо, що до обласної ради зареєстровано близько 700 кандидатів, це 11 претендентів на одне місце. Як ви вважаєте, наскільки професійно партії підійшли до формування списків, адже, за великим рахунком, це обличчя кожної із них?
- Насправді, треба знайти відповідь на одне питання: на нинішніх виборах йде боротьба за професійні команди чи просто за популізм команд? Між цими двома поняттями треба робити аналіз. Мова йде про рейтинговий популізм, в основі якого прихована корупція і присутність у владі. За присутності у владі було об’єднання «За ЄдУ»!(2002 р.), а зараз «За «Солідарність»? За «ширку» між БЮТом і Партією Регіонів в 2008-2009 р? Бажано звернути увагу на кількість керівників, на те, скільки посадовців нинішніх і колишніх, що сьогодні перебувають у списках, і в протилежність – кількість тимчасово непрацюючих у списках. Де чия зацікавленість? І хто які преференції у цих списках заклав? Це до вас запитання, Микола Клочко і Олександр Лисенко, як керівників двох партій. Як ви уявляєте відповідальність за реалізацію ефективної політики у Сумській області і чи зможете реалізувати свою команду на благо Сумської громади?
У списках Блоку Петра Порошенка «Солідарність», який очолює Микола Клочко і безмежніх користувачів прізвищем президента, 15 кандидатів є працівниками ОДА і районних держадміністрацій – це голови, начальники управлінь та інші. Підм’ятих під себе 11 директорів і заступників голів різних підприємств, 5 фізичних осіб-підприємців і ще двоє непрацюючих, а в додаток - бійці АТО. Закріплені списки представниками медицини і освіти. А тепер давайте поставимо питання: це еталон корупції чи наше виборче безсилля? Шановні, питання про декларації про ваші доходи і родин? Я як виборець цікавлюсь: це бізнес на державних активах чи на перерозподілі бізнес-інтересів в Сумській області? Виникає багато питань до цих списків. Цікаві і деякі кандидати. Закріплює імунітет списку «Солідарності» очільник УМВС в Сумській області Анатолій Річкаль. Так у нас міліція на благо народу чи на благо партії? Політична люстрація до колишнього режиму Партії Регіонів, про яку так багато говорили, залишається тільки брехнею. Тут гідність Майдану, Небесної Сотні і список «Солідарності», який корегується зі списком «Батьківщини»? Цікава домовленість відбулася після 95-го Кварталу в Підопригорах для сумчан.
Список «Батьківщини» очолює тимчасово непрацюючий Віктор Лисенко, а далі всі округи підкореговані під список «Солідарності»: семеро тимчасово непрацюючих, три пенсіонери, сім фізичних осіб-підприємців, і в заставі – головні лікарі медичних закладів Сумщини. Два політичних списки забули за агропромисловий комплекс? І чого вони так не люблять агропромисловців Сумщини? В цих двох партіях прослідковується сумська обласна і міська креатурна корупція, які закріплені за певними особами, зорієнтованими на сімейні клани... Може наступний концерт 95-го Кварталу в Підопригорах дасть відповідь на всі ці явища?
Щодо інших, на мою думку, протилежних партій.
53 кандидати висуває Радикальна партія, серед них 10 тимчасово непрацюючих, 10 – фізичних осіб-підприємців, 2 пенсіонери, кілька військових. Списки перехрещуються в міську, обласну, районні ради. Слабо представлений аграрний комплекс, але досить сильно представлена молодь – це активісти Майдану, люди які пройшли від початку до кінця революцію гідності. Список Радикальної партії практично не включає людей, пов’язаних з попередньою владою, партіями, вони не пов’язані з владними інститутами управління в Сумській області.
Опозиційний блок – 56 кандидатів в депутати, 16 з яких – це директори і заступники директорів різних підприємств, по 7 тимчасово непрацюючих і пенсіонерів. Багато будівельників. Дуже мало представників АПК, освітян і т.д. Майже відсутня молодь. До речі, списки «Опозиційного блоку», «Відродження» і Радикальної партії в міську і обласну раду перехрещуються приблизно на 25-30%.
Список «Відродження» очолює Юрій Чмир. В ньму чимало директорів і заступників, пенсіонерів - 6, тимчасово не працюючих – 13, ФОП – 11. Збалансовано представлений аграрний медичний комплекс, освітяни. Є представник однієї громадської організації, настоятель Вознесенської церкви в м. Глухові.А хіба церква не має бути поза політикою? Ось і виникає питання, то що ж це: перезавантаження системи чи боротьба системи і децентралізація. Я міркую, що всі тримаються за посади або хочуть реваншу. А хтось думає про простих сумчан? Зовсім відсутні воїни АТО і інші громадські активісти? Це що стосується списків партій у яких, на мою думку, є значні шанси подолати 5%-й бар’єр.
- Ми говорили про вибори до Сумської обласної ради, а наразі давайте говоримо про вибори до Сумської міської ради?
Я вважаю, що лідер виборчого все дозвілля – «Батьківщина», яка відкорегувала свої списки відповідно до «Солідарності»? Чи домовилися Микола Клочко, Олександр Лисенко і Владислав Бухарєв? Чи знає про ці домовленості Юлія Тимошенко? Так хто «підсилює» цей список у Сумську міську раду від «Солідарності»?
А поки ми знаходимо у цьому списку заступника міського голови з секретарями, синів і батьків, представників бізнесу по євродворах і маршрутках. Цікаво представлені «фрунзенці» в обох списках. Так хочуть прогнутися перед Григоришиним і Деркачем?
Що стосується кандидата в мери Дмитра Лантушенка, то його виборча кампанія дивує. Чим би дитя не бавилося, а на кульки у «політичних батьків» грошей попросило. Надувати кульки і запускати дерижаблі, друкувати борди? Це політичні забави, чи ідеологія партії?
Варто ще згадати про поважних пенсіонерів. Список «Волі народу» очолює Анатолій Єпіфанов, почесний громадянин міста, якому вже 70 років. А всього у переліку 24 депутати, до якого увійшов, наприклад, очільник «Обленерго». Ось тут і «лампочка Ілліча» для сумчан. Це майбутнє в цьому списку? Це гумор?
Цікаво буде поставити на рахунок у матчі між «Відродженням» і «Самопоміччю» на полі «Барси», де реальні кандидати в депутати «Відродження» грають з тінню 26 кандидатів «Самопомочі», а саме менеджерів, викладачів, бухгалтерів і т.д. Сили і шанси пройти до міської ради у обох реальні. Це ті партії, які на мою думку можуть подолати 5-% бар’єр.
А так хочу побажати кандидатам від всіх 22 двох партій пройти у міську раду («Вільні демократи», «За Україну», «За Сумщину»), всім 15 партіям – до обласної ради. Бажаю не відбирати «ЄДУ!» і не колоти «ШиркоЮ» сумчан.
Ось така політика у виборах 2015 р. на Сумщині. Разом з тим ми маємо боротися з двома ворогами які є списках політиків, а потім в реальному житті. Це війна на Сході, а також внутрішня небезпека – корупція. Ось тут і питання: які можливості системного перезавантаження України, Сумщини з кандидатами у цих списках, які стануть майбутньою владою на 1,5-2 роки? А також це випробування, наш перший екзамен перед виборами.
Пам’ятаймо, що народ завжди перемагає. Я вірю – сумчани повинні перемагати. Нам треба думати за своє, за свої політичні партійні джерела, за лідерів, за майбутнє. Це наш обов’язок – прийти на виборчі дільниці і дати відповідь кандидатам, вибрати майбутню владу. В першу чергу я бажаю перемоги на цих виборах сумчанам. Патріоти Сумщини, патріоти України – це наш вибір разом з вами!
®
Всего тем на форумах 180979
Все сообщения 272373
Всего зарегистрированных пользователей 65083
Последний зарегистрированный пользователь beredis