Як сьогодні виглядає політична карта Сумщини та чого чекати виборцям від тих, кого вони обрали? Аналізуємо ситуацію разом з членом громадського руху «Патріоти України» Миколою Полілуєм.
- Миколо Вікторовичу, як Ви оцінюєте результати виборів голови облради, інші призначення після першої сесії Сумської обласної ради?
- Скажу, що спрацював принцип взаємодомовленостей, ціль яких – розподіл контролю над регіонами між ключовими політсилами. І тому сьогодні ми бачимо, що голосували за одних, а посади отримали зовсім інші за іншими принципами. Ось це і вирішувалося кулуарним шляхом півтора місяці. Треба розуміти, що домовленості є як на загальнодержавному рівні, так і на місцевому. Маємо вертикальну побудову політичних стосунків. На виборах до обласної ради перше місце по області зайняв Блок Петра Порошенка «Солідарність», «Батьківщина» зайняла друге. Їм треба було домовитися. Політичні консультації відбувалися як в Парламенті, так і на рівні Адміністрації Президента. Наскільки стало зрозуміло, відбулися перемовини між Кириленком і Тимошенко зі сторони «Батьківщини» та Кононенком і Березенком від БПП, щоб «Батьківщина» підтримала кандидатів від БПП у Вінницькій і Полтавській областях, тоді у Сумах Блок Петра Порошенка підтримає кандидата від «Батьківщини»? І тут виникає питання: а франшизу на ці перемовини замовила «Воля народу», Андрій Деркач? Так це був старт політичної корупції, чи оновлення політичними джерелами?
- То Ви гадаєте, що обрання Семена Салатенка головою Сумської обласної ради - це теж результат домовленостей?
- Безперечно, це є перш за все кулуарні доручення керівникам партій і депутатам. Їм нічого не лишалося, як за ці сформовані домовленості проголосувати. В цих домовленостях «Батьківщина» в Сумській області отримала повноту влади. Але що отримала Сумська область це велике питання? Я би хотів звернути увагу навіть не на поступки політсили «Солідарність», а на прагматизм, в якому стратегія розвитку регіону стала б важливим кроком. Я вважаю, що коаліцію треба будувати на стратегії розвитку регіону, яку треба публічно висвітлити перед Сумською громадою, зачитати на обласній раді, а потім обирати голову, заступників. Це перший крок системного перезавантаження роботи Сумської обласної ради. А тут навпаки працюють кулуарні домовленості обрання голови і заступників, а потім вже все інше? У Верховній Раді хоча б є такий документ – коаліційна угода, а що наробила Сумська обласна рада на першій сесії?
- В результаті маємо наступне: голову обласної ради очолює представник «Батьківщини», мер Сум – теж «батьківщинівець». Чи зможуть представники «Батьківщини» виконати свої передвиборчі обіцянки?
- У своїх передвиборчих обіцянках «Батьківщина» говорила загальні речі – контрактна армія, зниження тарифів, а що конкретно отримають люди. Чи є стратегія у «Батьківщини»? Олександр Лисенко і Семен Салатенко – дві патріотичні людини. Але чи не зрадить «Батьківщина» мера і голову облради, чи допоможе вона розбудувати мерську команду, утримати робочу конфігурацію в коаліції, наповнити її стратегією розвитку Сумщини? А головне – виконання Закону України і захист Конституційних прав громадян.
- Цього скликання маємо вісім політичних партій в обласній раді. Чи можна говорити про коаліцію яка склалася?
- На мою думку істотна коаліція складалась би з 45 депутатів - БПП, «Батьківщина», Радикальна партія, УКРОП, Свобода. Опозицію могли створити «Воля народу», «Опозиційний блок», «Відродження» - 19 депутатів. Але чомусь до демократичної більшості приєднується «Воля народу» - коаліціанти і члени колишньої Партії Регіонів. І тут би звернутися до всіх депутатів, а особливо до Кононенка-Деркача-Бухарєва, які нібито провели перемовини з керівниками обласних осередків політичних партій «Батьківщини», «Солідарності», УКРОПу, Свободи, а ще кажуть, що там були і прокурори, і начальник СБУ, і деякі цікаві бізнесмени державних підприємств. Так ось хотілось би знати, чи правда це відбувалося ресторані «Шафран» 2 грудня? Провести б журналістське розслідування по таких зустрічах?
А ще цікаво, що після цих домовленостей під час обрання голови облради в залі були народні депутати Олег Медуниця, Микола Лаврик, Олександр Сугоняко. Цє є справжня публічність. Але чому не було Владислава Бухарєва, нардепа від «Батьківщини» і Андрія Деркача від «Воля народу»? А що, депутати стали рабами після цих домовленостей в політичних списках? Хотілось би щоб депутати запросили Андрія Деркача і Владислава Бухарєва до обласної ради, аби вони публічно відзвітували та задекларували свою роботу і наміри в Сумській області. І я звертаюся до депутатів 7-го скликання: не можна мовчати про корупцію у владі, за такі домовленості, які кулуарно відбуваються, а якщо ще й виконувати доручення в обласній раді, то вважаю, що в майбутньому вони стануть політичними самовбивцями. Хотілось би попросити всіх політиків, щоб стратегія розвитку Сумщини починалася від людей які працюють на землі. Сьогодні Сумщина практично промисловий банкрот. Ми знаходимося в економічній ямі. Нас ще залишилось накрити новим податковим кодексом і люди точно рознесуть цю раду, як політичну зраду. Аграрним сектором треба зайнятися як початковим фундаментом економіки Сумської області. І хотілось би попросити всіх політиків, щоб стратегія розвитку Сумщини починалася від людей які працюють на землі. А тут поки більше цікавляться посадами, розподілом грошових потоків, надр, державних активів?
- А тут ще є питання: що робиться в районних радах?
- В північних районах очільниками районних рад обрали депутатів від «Волі народу» - Середино-Буда, Ямпіль, Конотоп, Путивль. У Глухівській районній раді депутати проголосували за кандидатуру колишнього члена «Батьківщини», а нині – депутата від «Опозиційного блоку» Ткаченка. Представники Блоку Петра Порошенка очолюють Білопільську, Сумську, Охтирську, Буринську, Роменську, Великописарівську районні ради. Липоводолинську і Лебединську районні ради очолюють депутати від Аграрної партії.
У всіх цих випадках «Батьківщину» просто не враховували. І лише Шосткинську районну раду, єдину з усіх рад очолює депутат від «Батьківщини» - Віктор Долиняк.
Але у всій цій ситуації не треба зупинятися громадським діячам, владу треба будувати і контролювати, займати активну позицію, щоб було зрозуміло, як голос кожного виборця повертається до нас в реальному житті. ®