Середина-Буда — невелике місто Шосткинського району на самісінькому кордоні з Росією. Олександра Гена обрали головою у 2020-ому році. Він є висуванцем партії «Наш край», яку очолював екснардеп Андрій Деркач. Саме до його округу відносилася Середино-Буда. Як згодом поінформувала СБУ, Деркач, керував в Україні агентурною мережею Генштабу РФ, яка повинна була допомагати ворогу захопити владу, пише Судовий репортер.
Під час війни Ген, за версією обвинувачення, перейшов на бік ворога і організував незаконне переправлення людей через державний кордон.
Посадовця затримали 29 квітня минулого року. Із листопада 2022-го справа слухається судом. 18 із 21 депутати Середино-Будської міськради підписалися під позитивною характеристикою Гена, що передана суду.
Початково голові ОТГ обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю застави в майже півтора мільйона гривень. Проти такого рішення виступили тодішній голова Сумської обласної військової адміністрації Дмитро Живицький та місцеві активісти. А на адресу судді Олексія Сибільова, який обрав такий запобіжний захід, надійшли погрози. У травні Сумський апеляційний суд у зв’язку з істотним порушенням кримінального процесуального закону скасував попереднє рішення і призначив тримання під вартою без альтернативи застави.
Після повномасштабного вторгнення РФ, як розповідає один зі свідків, Ген оголосив, що влада в громаді змінилася з української на російську. А ще організував збори містян та закликав склали зброю.
Військовослужбовець Володимир розповів суду, що після 4 березня 2022 року приїхав на збори сказати, щоб міський голова відкрив бомбосховища. Коли підійшов, почув, що Ген каже людям принести зброю, яка є, і здати в поліцію. Сам Ген це заперечує, каже, що про зброю нічого не говорив, а тільки пропонував зібратися біля поліції і думати, що робити далі.
Під час окупації жителям Середино-Буди дозволили вільно їздити в Росію. Ген ще й нібито організував безперешкодний коридор у країну-агресорку, щоб возити пальне.
Свідок розповідає, що пункт пропуску був відкритий і це бачили неодноразово. Він звертався у поліцію, але йому відповідали «не наше діло, нам сказали не лізти».
— Ми підʼїжджаємо — вони розбігаються із поста. Кричать: «Тероборона! Шостка!». Ходили туди-сюда. Росіяни — сюди, середино-будці — туди.
Свідок вважає, що це відбувалося за вказівкою Гена, хоча знає це зі слів інших, а сам не може підтвердити.
— У якій ролі Ви знаходились у місті Середино-Буда і робили ті чи інші дії на посту? Ви були уповноважені? — запитав обвинувачений.
— У мене не було повноважень, але як військовий, коли відкрито пост із країною-агресором, я просто цього не міг терпіти. У мене взвод поклали, а тут пост відкрито. Кулеметник у мене 2 години відпрацював і його двохсотим привезли, а тут туди-сюди ходять. Я нікого не заарештовував, а просто приїжджав та викликав поліцію, — повідомив свідок.
— У Вас безпосередній начальник, хто був? Шосткинський? – уточнив обвинувачений.
— У мене начальник із Сум, комбриг.
— Він Вам якісь вказіки до дії давав?
— Сказав викликай 102. Сказав роби, що можеш.
Сестра Володимира також військова. І вона зняла на відео, як люди безперешкодно перетинають кордон із Росією.
— Мені зателефонували і сказали, що відкрито пост за розпорядженням мера Гена Олександра. Для мене як військовослужбовця це був шок. У Середино-Буду з Шостки я приїхала тижнів через два і переконалася особисто, що в нас пост відкритий, вільно проходять диверсійні групи. У нас також працювала Росгвардія, — розповіла жінка.
Після 24 лютого, як пояснює свідок, українських прикордонників на пункті пропуску не було, вони за наказом відійшли на інші позиції.
— 29 березня я перебувала на бойовому чергуванні у Шостці. До мене підійшов чоловік у цивільному, представився старшим за званням і запитав, хто мені дав право приїжджати у формі в Середино-Буду та моїм виглядом «бісити Росгвардію». Я запитала, що значить бісити Росгвардію і що взагалі таке Росгвардія. Думала людина обмовилася, але ні. Я запитала: «Ви разом із Геном?» Він сказав так. Я запитала: «Чи спільно Ви з ним прийняли рішення, що я там не повинна бути?» Він сказав так. Це чуло 5 людей. Він сказав прізвище Ген, — пригадує свідок.
— Ви не вважаєте, що це була частина плану — не з’являтися в українській формі та росіян не те, що дратувати, а не викликати непотрібної стрілянини, ще чогось? Дратуєш у тому сенсі, що Ви їх провокувати могли, — поцікавився у свідка обвинувачений.
— Я так не вважаю. Я громадянка України, я ношу військову форму. Я складала присягу.
. . .
У засіданні дослідили відео, зняті свідками на мобільні телефони. На записі видно людей, які сидять на посту, везуть щось велосипедами та авто, а коли бачать, що їх фільмують, відвертаються.
Допитали в суді і Віктора Губенка, голову Шосткинської РДА. Саме йому тоді звітували про ситуацію голови громад району.
— Після 11-ої години 24-ого лютого ми були в глибокому тилу ворога. У WhatsApp, в групі, я попросив голів громад інформувати про наближення агресора, його захід в громади та його дії. Всі звітували про пересування росіян. До початку вторгнення у нас з Геном комунікація була не дуже гарною. Після вторгнення — найкращою серед усіх голів територіальних громад. Він звітував майже найкраще», — розповів Губенко.
Чи в повному обсязі Ген надсилав інформацію свідок стерджувати не може. Але каже, що під час їхнього спілкування настрій у Гени був проукраїнський і про співпрацю з окупантами йому невідомо.
— 25-26 лютого Ген прозвітував, що під’їхали Збройні Сили Російської Федерації, роздвинули бетонні блоки на цьому пропускному пункті і повідомили, що буде дано автобус для мешканців для безперешкодного пересування в Росію по продукти, до аптеки. На що я відповів не допускати таких можливостей — повідомив Губенко.
— Ви підтверджуєте, що Ген Олександр повідомляв вам про факт його спілкування з росіянами? — запитав прокурор.
— Так.
— Вам відомо про що Ген спілкувався з представниками країни-агресора?
— Ген казав, що агресор не перешкоджатиме людям, якщо хтось захоче поїхать туди (в Росію — ред.).
Перша заступниця голови Шосткинської РДА Оксана Тарасюк каже, що у перші дні вторгнення радила мерові звертатися за розʼясненями до голови Сумської ОВА.
У телефонній розмові з нею Ген говорить, що спілкувався з головою адміністрації прикордонного російського міста Суземка. Мовляв, росіяни запевнили його, що у Середино-Буді все буде спокійно і їх жителі можуть вільно заходити у Суземку. Тарасюк, почувши це, відповідає Гені, що таке «нежелательно».
23 червня прокурор вкотре клопотав про продовження Гену запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Обгрунтовував тим, що Ген проживає біля кордону з Росією і має тісні зв’язки з представниками російської влади. А тому може переховуватися, впливати на свідків або продовжити вчиняти кримінальні правопорушення. Адвокат, у свою чергу, просив про особисте зобов’язання і казав, що підозра необгрунтована.
Ген раніше несудимий, не ухилявся від слідства, має позитивну характеристику і третю групу інвалідності. Колегія суддів все ж задовольнила клопотання прокурора та залишила Гена під вартою до 21 серпня.
У випадку доведення вини Гену загрожує 15 років позбавлення волі або довічно і з конфіскацією майна.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
У Сумах Зарічний районний суд продовжує розгляд справи голови прикордонної Середино-Будської громади Олександра Гена....