В Україні вже протягом трьох років йде впровадження здорового харчування в закладах освіти. В області створена відповідна програма щодо впровадження заходів реформ. Керівники громад, представники МОНУ, начальники районних та міських адміністрацій в рамках форуму обговорили питання реформи харчування, намітили подальші кроки.
В Сумській області 184 заклади освіти беруть участь в програмі - понад 27 тисяч учнів харчуються по новій системі, з них понад 10 тисяч - це діти пільгових категорій: діти захисників, ВПО тощо.
Державний бюджет на підтримку реформи в Україні у 2024 році складає близько 1,5 млрд грн. На Сумщині з місцевого та обласного бюджету передбачається 320 млн грн. Ці кошти будуть спрямовані для забезпечення важливих потреб навчальних закладів: окрім якісного здорового харчування це і матеріально-технічне забезпечення інфраструктури, яка задіяна в харчуванні, реконструкція кухонь та їдалень, навчання персоналу тощо.
На Сумщині в різних громадах виділяють різні кошти на харчування в закладах освіти: є 25 грн, а є і 66. Яким буде харчування в закладах освіти залежить від керівників громад та ради громад - від суми виділених коштів з бюджету тобто від фінансової спроможності.
Згідно з реформою, в освітніх закладах повинно бути забезпечено збалансоване харчування, яке відповідає за кількістю поживних речовин віку дитини. Потреби закладів освіти на забезпечення гарячого харчування повинні задовольнятися засновником першочергово. Тобто, коли формувався бюджет року, засновник мав закласти наступним кроком після захищених статей - на харчування дітей.
Як зазначила під час виступу на форумі експертка Проєктного офісу реформи по взаємодії між центральними, обласними органами влади й місцевим самоврядуванням Леся Марталішвілі, на рахунках громад Сумщини станом на 1 січня 2024 року залишилися чималі кошти – близько 2 млрд грн, то можна було б спрямувати більше на харчування дітей в закладах освіти.
Наразі на Сумщині 70% потреб на організацію харчування забезпечено коштами місцевого бюджету.
Як зазначила експертка, з 14 березня ProZorro Market стає обов’язковим інструментом для закупівлі закладами освіти продуктів харчування певних категорій за бюджетні кошти.
Окрім фінансування державним коштом та з місцевих бюджетів заклади освіти різних рівнів та форм власності можуть отримати кошти продовольчої програми ООН для покращення харчування учнів 1-4 класів. Міжнародна організація зосереджується саме на цій віковій категорії, адже в цьому віці формуються харчові звички дітей.
Приблизно 30% від вартості харчування компенсується ВПП ООН. Це надлишкова компенсація, тобто громаді не компенсують цей фінансовий ресурс, а додають. Наприклад, якщо громада може харчувати дитину на 30 грн, донор додає до цієї суми ще плюс 30%.
В закладі можуть самостійно вирішити як розпорядитися цими надходженнями: зменшити фінансове навантаження на батьків або ж закупити додаткові продукти на ці кошти.
Отримати додаткове фінансування від міжнародних інвесторів можна на конкурсній основі.
Наразі 37 шкіл в різних громадах Сумщини зініціювали участь в програмі взаємодії з ВПП ООН.
«На Сумщину повернулися з країн Європи 13 тисяч школярів. Вони бачили як харчуються в інших країнах. Вони бачили світовий рівень. І цей рівень заходять в наші школи», - зазначив начальник Сумської ОВА Володимир Артюх, коментуючи впровадження системи здорового харчування на Сумщині.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
Новая общественная инициатива в Сумах оформила заявку на влияние. Прежде всего, влияние экспертное и интеллектуальное, меняющее подход к управлению городом.... 4