Регулятор постановою №75 від 20 червня вніс зміни до нормативно-правої бази, якими скасовано перелік ознак незначного зношення банкнот, інформує banki.ua.
"З усіма без винятку банкнотами іноземної валюти, крім значно зношених чи пошкоджених, мають здійснюватися валютно-обмінні операції. Всі банкноти іноземної валюти, справжність яких підтверджена з використанням лічильників та детекторів, повинні прийматися до обміну. Це виключає вплив людського фактору на визначення ступеня зношеності банкноти", – зазначають у Нацбанку.
Такі заходи НБУ здійснює з метою врегулювання непорозумінь під час обміну валют.
Нацбанк заборонив банкам та обмінникам відмовляти клієнтам у обміні іноземної валюти, яка за дизайном і елементами захисту відповідає зразкам та описам іноземних центральних банків, та справжність якої підтверджена з використанням відповідного обладнання.
Лише з банкнотами, які мають ознаки значного зношення, мають здійснюватися операції інкасо, тобто прийняття грошей для обміну на нові за певну плату (комісію).
Також банкам та обмінниками під час здійснення операцій обміну валют заборонено встановлювати обмеження щодо номіналу та року емісії банкнот іноземної валюти, які є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави. Зокрема, банки та обмінники зобов’язані приймати у населення доларові банкноти усіх номіналів, що випускалися у США починаючи з 1914 року.
Національний банк провів зустрічі з банками та небанківськими фінустановами, які мають ліцензії на торгівлю валютою та наголосив, що не встановлював жодних обмежень щодо року випуску банкнот іноземної валюти і їх номіналу. Навпаки – нормативно-правовими актами НБУ прямо заборонено банкам та обмінникам встановлювати будь-які подібні обмеження.
У випадку порушення такі дії розцінюватимуться не лише як недотримання регуляторних вимог НБУ, але і як ознака шахрайської діяльності.
"За фактами порушень нормативно-правових вимог Нацбанку, викладених у зверненнях споживачів фінпослуг, запроваджено посилений контроль та вживатимуться належні заходи впливу, включаючи зупинення можливості здійснення окремих видів валютних операцій", – підкреслюють в НБУ.
В залежності від рівня вчиненого правопорушення, НБУ застосовуватиме заходи впливу, які передбачають максимальний розмір штрафу:
- до банків – у розмірі до 400 тис. грн (зі збільшенням за суттєві порушення);
- до небанківських фінустанов – у розмірі до 5% від розміру власного капіталу компанії.
Нацбанк рекомендує громадянам у разі порушення їх прав банком або обмінником звертатися зі скаргами до керівництва такого банку чи небанківської фінустанови. А якщо належної реакції з боку керівництва немає, то звернутися до Національного банку.
Інформацію про оформлення звернень до Нацбанку можна знайти за посиланням.
Що стосується ознак значного зношення банкнот, коли готівкова валюта має прийматися на інкасо з комісією, то вони (такі ознаки) є наступними.
Банкноти іноземної валюти набули під час обігу одну або кілька ознак значного зношення чи пошкодження:
- розірвані (розрізані) на частини;
- із пошкодженими елементами дизайну та захисту (видалені цифрові чи текстові позначення номіналу, зображення портрета, оптично-змінні елементи захисту, захисні стрічки);
- зі зміненим первісним кольором паперу або зображень;
- із локальними забрудненнями (плямами), уключаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких перевищує половину площі банкноти;
- із загальними забрудненнями, уключаючи ті, що спричиняють люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях;
- обпалені, пропалені, трухлі (пошкоджені внаслідок тривалої дії вологи, різних рідин, хімікатів або з ознаками гниття);
- мають явні друкарські недоліки.
Також мають прийматися на інкасо банкноти, які вже вилучені іноземною державою з обігу (за наявності згоди банку-кореспондента відповідної держави на обмін цих банкнот).
На початку червня голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев звернувся до банків та обмінних пунктів з попередженням щодо неприпустимості встановлення додаткових комісій за обмін "зношених" купюр, які насправді є непошкодженими.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!