У Сумській області, як і в країні в цілому, спостерігається тенденція збільшення кількості як онкологічних захворювань, так і смертності. Про це розповів під час брифінгу директор Сумського обласного клінічного онкологічного центру Володимир Шевченко.
На Сумщині на обліку знаходиться 41 тис. пацієнтів з онкологічними захворюваннями. Найбільше зафіксовано в Роменському районі та в Сумах. За минулий рік в області було виявлено 4029 хворих. За цей період 1530 пацієнтів померли від злоякісних новоутворень.
Для жінок найбільш поширеним є рак молочної залози. Торік цю хворобу було вперше діагностовано у 444 жінок. З них в 1-2 стадії захворювання - 316, у 3-4 стадії - 64 жінки.
Як зазначив Володимир Шевченко, пацієнтки з 1-2 стадією хвороби мають майже 100 % позитивний результат у лікуванні, набагато гірші показники з 3-4 стадією захворювання.
Серед чоловіків найпоширенішим є рак простати. За 2023 рік вперше виявлених пацієнтів - 324. Також серед поширених онкологічних захворювань: рак шийки матки - 108 випадків, колоректальний рак - 527 випадків.
Особливістю є те, що на Сумщині захворювання виявляються більше на ранніх стадіях, коли вони підлягають лікуванню.
Причини, що приводять до онкологічних захворювань різноманітні - від вірусної етіології до екологічних чинників. Великий відсоток захворілих мають негативну спадковість. Але важливим у профілактиці онкохвороб є раціональне харчування, здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок.
Заступниця начальника управління охорони здоров’я Сумської ОВА Галина Хомета під час брифінгу зауважила, що кожна людина повинна розуміти, що онкологічні захворювання, особливо на ранніх стадіях, підлягають лікуванню, а деякі - виліковуванню. Необхідно звертати увагу на стан свого здоров’я і лікувати хронічні захворювання, щоб вони не трансформувалися у злоякісні новоутворення. Важливо проходити скринінгові програми на раннє виявлення онкологічних захворювань.
Навіть, якщо людина не має захворювань, потрібно проходити профілактичний огляд. Сімейний лікар призначить необхідні обстеження і маніпуляції, які можуть своєчасно виявити захворювання на ранній стадії, пройти у спеціаліста дообстеження і вчасно розпочати лікування.
Скринінгові обстеження для виявлення різних видів онкологічних захворювань входять в Програму медичних гарантій. За електронним направленням лікаря первинної ланки або профільного лікаря можна безоплатно здійснити обстеження, зокрема, мамографію, ПАП-тести на скринінг на рак шийки матки, тест на приховану кров у калі на виявлення раку товстого кишківника, УЗД, аналізи на виявлення гепатитів В і С, які часто необхідно дообстежувати в плані трансформації онкологічного захворювання, проведення різноманітних лабораторних обстежень - від найпростіших клінічних до найширших біохімічних.
У Сумах функціонує єдиний в області спеціалізований онкологічний центр, який надає повний обсяг допомоги - від діагностичної до лікувальної, за всіма методиками роботи в онкології - від хірургічного методу лікування до променевого, імунотерапії й т.д.
В стаціонарних відділеннях онкоцентру минулого року пройшли лікування понад 13 тисяч пацієнтів. За цей період проведено 3670 оперативних втручань, хімієтерапія отримали 4038 пацієнтів, променеву терапію - понад 2,5 тисячі онкохворих.
Лікування в закладі здійснюється згідно з спеціалізованими пакетами для онкологічної допомоги. Центр законтрактований у 13 пакетах в рамках Програми медичних гарантій. Заклад відповідає усім вимогам НСЗУ.
Директор закладу запевняє: пацієнти Сумського онкологічного центру мають переваги у порівнянні з аналогічними закладами в інших областях. У Сумській області охоплення спеціальним лікуванням пацієнтів з онкологічними захворюваннями вище ніж по Україні, показник виживаності через 5 років після встановлення діагнозу пацієнтів онкозахворювань краща ніж по Україні.
За словами Володимира Шевченка, в плані інновацій, сумський онкоцентр вважається передовим в країні. Лікування в центрі проводиться відповідно методик, які використовуються у світі. Сумський центр має відповідне обладнання: вже два роки в закладі використовують лінійний прискорювач, планується отримання ще одного, для хірургічного лікування заклад повністю забезпечено лапароскопічним обладнанням. Минулого року було закуплено нове обладнання - лапароскопічна стійка 3D з функцією ICJ, яких не більше чотирьох в Україні. У планах є придбання магнітно-резонансного томографа, що є необхідним у наданні допомоги пацієнтам з онкологічними хворобами.
У Сумському онкологічному центрі вже третій рік відбуваються конференції всеукраїнського рівня під час яких проводяться операції в режимі онлайн.
Також, згідно з вимогами НСЗУ, в онкологічних закладах є обов’язковою психологічна та, реабілітаційна допомога пацієнтам. Окрім цього у лікуванні таких хворих передбачається і косметологічна складова. Так, у випадку захворювань молочної залози проводиться хірургічне втручання з мамопластикою.
В Сумській області відновлюють практику виїзду спеціалістів у райони області, яка була започаткована до повномасштабного вторгнення. Такі дії спрямовані, перш за все, для раннього виявлення онкопатологій.
Нещодавно лікарі провели виїзні консультації в Роменському районі. Практика показала, що це є затребуваним у населення.
Виїзна бригада спеціалістів буде їздити по громадах для консультацій пацієнтів та проведення роботи з лікарями, які лікують пацієнтів з підозрою на онкологічні захворювання.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку. 4 476 мешканців Сумської області отримали безоплатне лікування онкології у 2023 році....