Найбільше зареєстровано в м. Шостка, Шосткинському, Роменському, Конотопському районах. Про це повідомляє лікар гігієніст з паразитології Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб Любов Даниленко.
Опісторхоз – це тяжке хронічне захворювання шлунково-кишкового тракту людини, яке спричиняється гельмінтом – опісторхісом.
Перші природні осередки опісторхозу на території Сумської області були виявлені у 1953 р. в селах розташованих на березі річки Ворскла з ураженістю населення до 61%. Згодом було зареєстровано інтенсивні осередки у поймах річок Сули, Сейма, Десни, в яких інвазованість населення коливалася від 2 до 18 %, а у деяких селах Кролевецького району – до 70–80 %. У 80 - 90-х роках ХХ століття опісторхоз реєструвався у 187 населених пунктах. Тільки за останні 30 років в області було виявлено та оздоровлено біля 11 тисяч хворих на опісторхоз.
Незважаючи на позитивні досягнення в оздоровленні осередків опісторхозу, ця проблема актуальна і нині.
"Зараження відбувається при вживанні в їжу сирої, мало просоленої, в’яленої або недостатньо термічно обробленої річкової риби, ураженої личинками паразита. Личинки потрапляють в шлунок людини, кишечник, а потім у жовчні шляхи, де паразитують до 20-30 років", - говорить Любов Даниленко.
Кожен гельмінт за добу виділяє біля 1000 яєць, які з калом виділяються назовні. Ці яйця потрапляють до водойми , де їх з'їдають моллюски певного виду. В печінці молюсків розвиваються хвостаті личинки, які виходять в воду, активно плавають та проникають в м’язи риби, де формуються заразні для людей личинки – метацеркарії.
Цими личинками уражаються тільки риби родини коропових: в’яз, лин, лящ, краснопірка, плитка, густера, підуст та інші. Враження личинками опісторхісів риби, виловленої в ріках Сумщини, в різні роки коливається від 2 до 7%.
Візуально відрізнити здорову рибу від ураженої через мікроскопічний розмір личинок неможливо.
Опісторхоз сприяє виникненню різних захворювання печінки, підшлункової залози та жовчного міхура:
- дискінезії жовчних шляхів;
- холециститу;
- холангіту;
- гепатиту;
- панкреатиту;
- гастриту;
- дуоденіту;
- жовчнокам'яної хвороби;
- первинного раку печінки.
Щоб не заразитися опісторхозом, не можна вживати в їжу сиру, малосолену, в'ялену та недостатньо термічно оброблену річкову рибу. Рибу, яку ви плануєте їсти, потрібно ретельно проварити або прожарити (в пластованому вигляді, не менше 15-20 хвилин, під кришкою).