Програма Conflict Observatory використовувала супутникові знімки, біометричні дані та цифрові судово-медичні інструменти для відстеження примусового вивезення українських дітей на окуповані території. Зібрані матеріали стали основою для кількох кримінальних справ, включаючи обвинувальний висновок Міжнародного кримінального суду (МКС) проти президента рф володимира путіна, пише The Washington Post.
Адміністрація Трампа раніше заблокувала передачу доказів прокурорам, у тому числі щодо незаконної депортації українських дітей. Проте під тиском представників Конгресу США та релігійних спільнот програму вирішили продовжити ще на шість тижнів. Це дозволить передати зібрані матеріали до Європолу для подальшого використання в розслідуваннях.
Рішення про припинення фінансування було ухвалене Пітером Марокко, призначенцем Трампа, та бюджетною службою США, яку очолює Ілон Маск. Conflict Observatory діяла за підтримки Держдепартаменту та дослідників Єльського університету.
Конгресмени від обох партій, зокрема Грег Лендсман, Емі Клобучар, Чак Грасслі та Том Тілліс, закликали адміністрацію Трампа повністю відновити програму. Лендсман наголосив, що США мають бути лідерами у питанні повернення викрадених дітей і що це має бути одним із пріоритетів у переговорах щодо завершення війни.
Президент України Володимир Зеленський неодноразово заявляв, що повернення дітей і притягнення винних до відповідальності є обов’язковими умовами для завершення конфлікту. Державний секретар Марко Рубіо також підкреслив, що це питання відіграватиме важливу роль у можливих мирних переговорах.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!