Це історичний рекорд для розміщень на аукціонах за місяць, зазначає голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Показники жовтня у 2,5 рази більше, ніж середньомісячні обсяги залучень за перші три квартали з початку 2024 року.
Загалом за 10 місяців із початку цього року ринкове залучення ОВДП сягнуло майже пів-трильйони гривень (497,8 млрд. грн.) в еквіваленті у всіх валютах.
Роловер (рівень заміщення «новими» випусками ОВДП «старих», які погашаються), за 10 місяців 2024 року в усіх валютах склав 158%. Тоді як за аналогічний період минулого року даний показник дорівнював 145%.
Пожвавленню ринку сприяла низка нещодавніх заходів, прийнятих з метою стимулювання участі банків в аукціонах із розміщення ОВДП.
По-перше, збільшено норматив обов’язкових резервів банків на 5 п.п. (за винятком строкових вкладів населення у гривні більше 93 днів).
По-друге, одночасно збільшено пропорції вкладання цих резервів у бенч-марк ОВДП (з 50 до 60%).
По-третє, аби додатково направити вільну ліквідність банків у купівлю ОВДП, знижено ставку за тримісячними ДС-сертифікатами. За оцінками НБУ, це дасть змогу збільшити чистий попит на ОВДП з боку банків на 130 млрд. грн.
На 1 листопада 2024 року портфель ОВДП в обігу становив 1758 млрд. грн. Він був розподілений наступним чином:
Комерційні банки – 46,7%
НБУ – 38,5%
Юрособи – 8,4%
Фізособи – 4,0%
Нерезиденти – 1,3%
Страхові компанії – 1,1%
ОТГ – 0,04%
В умовах продовження війни активізація розміщення ОВДП є одним із небагатьох швидких і доступних внутрішніх джерел (інше – збільшення податків), що може бути використане для часткового закриття потреби у фінансуванні сектору безпеки і оборони. Нарощування внутрішніх ринкових запозичень є також запобіжником від емісійного фінансування дефіциту бюджету, що використовувалось у 2022 році і серед інших причин обумовило сплеск інфляції. Тому подальше збільшення глибини і ліквідності первинного і вторинного ринку ОВДП залишається важливим завданням на найближчий час.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!