Як захиститися від кібершахраїв

Світ навколо нас постійно змінюється, цифрові технології вже нікого не дивують і стають буденністю. Освоюють «цифру» не тільки рядові користувачі, але й кібершахраї, і схеми їх «роботи» досить різноманітні. 

Надійний антивірус на комп'ютері та смартфоні – це перше правило захисту від кібершахраїв, але, на жаль, не панацея. Українцям слід бути дуже уважними, щоб не попастися на гачок шахраїв в Інтернеті. Величезна кількість підроблених сайтів під виглядом банків, фінансових сервісів і торгових майданчиків виманюють у громадян грошові кошти, реквізити карток та паролі доступу до систем дистанційного банківського обслуговування (ДБО).

Популярності набирають і афери з працевлаштуванням та заробітком в Інтернеті. Наприклад, участь в опитуваннях, в акціях, що не існують, обіцянки роботи з вимогою передоплати у якості гарантії виконання завдання й т.і. Також шахраї виманюють гроші або реквізити карт під виглядом онлайн-бронювання квитків у фальшиві кінотеатри, житла (готелів), туристичних поїздок, квитків на концерти й т.п.

Щоб зберегти свій віртуальний «гаманець», важливо пам'ятати й дотримуватися відразу кількох правил особистої фінансової безпеки.

Велика компанія – надійний захист

Як правило, великі компанії, що працюють в Інтернет-просторі з грошовими вкладеннями та розрахунками своїх клієнтів (Ebay, iHerb, PayPal, PokerStars), приділяють велику увагу надійному захисту їх фінансових інтересів. Вони застосовують спеціальні протоколи, що включають як аутентифікацію, так і шифрування, тому використання перевірених сайтів безпечно для звичайного користувача.

Антивірусне програмне забезпечення та міжмережеві екрани

Хоча програмний захист і не дає 100% гарантії збереження ваших коштів, нехтувати ним не варто. В сучасні операційні системи часто за замовчуванням вбудовано антивірусне програмне забезпечення і міжмережеві екрани (фаєрвол або брандмауер), які допомагають запобігти неавторизованому доступу до персонального комп'ютера. Якщо на вашому комп'ютері, планшеті або смартфоні такого ПЗ немає, встановіть його та регулярно оновлюйте, як і інші програмні продукти (операційну систему і прикладні програми).

Не всі листи однаково корисні

Контролюйте свою електронну пошту. Не відкривайте повідомлення від невідомих адресатів.Вкладення, прикріплені до повідомлення, можуть виявитися шкідливою програмою або бути заражені вірусом. Ніколи не переходьте за посиланнями, вказаними в повідомленні, якщо не впевнені в їх надійності. Часто шахраї використовують такі посилання з барвистим описом для «заманювання» жертв на свої сайти.

Фішинг – це не тільки риболовля

Пам'ятайте, що електронна пошта залишається одним із засобів поширення та фішингових повідомлень – підроблених листів, наприклад, від імені банків. Не відповідайте на електронні листи, у яких «банки» просять надати персональну інформацію. Зателефонуйте в кредитну організацію за номером телефону, який вказаний зі зворотного боку вашої банківської карти, і з'ясуйте, чи відправляв ваш банк дане повідомлення.

Захист даних – справа криптографії

Не передавайте свої особисті дані електронною поштою. Якщо потрібно переслати персональну інформацію довіреному одержувачу – використовуйте засоби криптографічного захисту. Звичайні поштові послання можуть бути перехоплені й використані шахраями. 

Акуратніше з покупками

При оплаті товарів та послуг онлайн треба з особливою увагою підходити до безпеки. Часто в таких випадках саме неуважність стає причиною крадіжки грошей з рахунку банківської карти.

Правила безпеки вкрай прості. Ніколи не розкривайте через Інтернет ПІН-код своєї карти – справжній продавець товару або послуги не запросить цю інформацію. Здійснюйте покупки тільки зі свого комп'ютера, не користуйтеся для цього комп'ютерами в Інтернет-кафе та іншими пристроями, на яких можуть бути встановлені програми-шпигуни, що запам'ятовують конфіденційні дані, що вводяться вами.

Сайт-двійник

Не користуйтеся послугами інтернет-ресурсів сумнівного змісту. Найчастіше вони створюються спеціально для отримання даних банківських карт та їх подальшого неправомірного використання. Користуйтеся послугами тільки відомих та перевірених інтернет-магазинів. Будьте уважні, зловмисники можуть використовувати схожі назви та оформлення для створення сайту-двійника. Якщо є які-небудь підозри у надійності сайту, то покиньте сторінку, повідомте про підозри в ваш банк, виберіть для покупки інший інтернет-магазин.

Надійний нетривіальний пароль

Ретельно контролюйте свою поведінку в соціальних мережах. Шахраї-віртуози дуже вправні у використанні особистої інформації, за допомогою якої вони з легкістю можуть зламати коди безпеки, й отримати доступ до інших облікових записів. За останні кілька років цей спосіб кібератаки став одним з найпоширеніших. 

Для збереження ваших облікових записів обмежте доступ до внутрішнього кола друзів та близьких. Ніколи не діліться особистою інформацією з новими інтернет-друзями.

Обов'язково вибирайте для своїх акаунтів нетривіальні паролі, які не пов'язані з вашим днем народження або іншими загальнодоступними персональними даними. Створюйте символьно-цифрові паролі. Постарайтеся не записувати паролі й нікому не повідомляйте їх. Якщо ви боїтеся забути свій пароль, можна використовувати невеликий лайфхак: придумайте зрозумілу тільки вам систему його запису, наприклад, у вигляді номера телефону або адреси у телефонній книжці.

Остерігайтеся повідомлень подібного роду: «Увага! Ваш акаунт був зламаний. Ви повинні зателефонувати, щоб підтвердити свій акаунт. Надішліть нам повідомлення, і ми зателефонуємо Вам».

Wi-Fi з'єднання

Не будьте необачні у використанні будь-якого Wi-Fi з'єднання. Гарячі точки Wi-Fi найчастіше небезпечні, тому що не кодують інформацію, передану до Інтернету. Більш того, інструменти, якими користуються хакери, дозволяють їм «заглянути» через ваше плече і вивудити імена користувачів, паролі або іншу інформацію, що надає доступ до фінансових рахунків. Сотова мережа у цьому плані більш безпечна. 

Дотримання цих нехитрих правил допоможе захистити ваші гроші та зведе нанівець всі хитрощі шахраїв, які освоїли інтернет-простір. 

®

view counter

Цитата

В ОПЗЖ достатньо конструктивна позиція
Василь Хома
голова Сумської ОДА
Новости партнеров
Погода, Новости, загрузка...

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.