Блоги

Дитячий футбол: досягнення та перспективи

Коли заглянути в історію розвитку дитячого футболу на Сумщині, то зробимо доволі втішний висновок-він не тупцював на місці, розвивався, і на виході мав доволі непогані результати.

І досі не тільки в Україні, а й  в колишньому Радянському Союзі, країнах Європи пам’ятають заслуженого майстра спорту, заслуженого тренера України Михайла Фоменка.

Михайло Іванович - неодноразовий чемпіон  та володар Кубка СРСР, володар володарів Кубка та Суперкубка УЄФА  в складі київського «Динамо», бронзовий призер Олімпійських ігор, срібний призер чемпіонату Європи в складі збірної СРСР.

Майстерно грали на футбольних полях  батько та син Страшненки, Борис Шуршин, Артем Безродний. Список вихованців-земляків, які були відомими гравцями, можна продовжувати й продовжувати…

Я давно знаю тренера дитячо-юнацької спортивної школи Сумського району М. Абрамова. Нинішнього літа Микола Павлович привозив  до Бурині команду «Жорж», яка брала участь у обласній першості.

Що мене найперше здивувало? Здебільшого зовсім юні, практично підлітки, футболісти грали за команду.

- Підбираю хлопців в основному тих, хто у футболі не тільки зможе проявити себе, а ще й вирости нормальною людиною. Головне, щоб вони не швендяли без діла по вулицях, а мали справу до душі…

Чесно, кажучи, тоді я не звернув на ці начебто такі прості слова особливої уваги. А от з часом, який минув, стає зрозумілим: дійсно, юнаки, проводячи тренування, футбольні матчі, все менше думають, де б їм, якщо сказати сучасною молодіжною мовою, «потасуватися» …

У них є відповідний режим - тренування, збори, ігри…

Звичайно, не всі в майбутньому стануть висококласними футболістами, але є мета в житті, і загартування до нього проходить у юні роки…

Заради справедливості відзначимо, що М.Абрамов виховав і досить відомих футболістів. Ось як він про це розповідає сам.

  - Маю відомих вихованців, які грали і грають за відомі команди. Серед них уже є й тренери, які працюють  не тільки в Україні, а й, скажімо, в Норвегії. Наприклад, Дмитро Рудняк тривалий час був капітаном у Харкові, Сергій Осадчий захищав кольори «Металурга» з Донецька, Василь Сараєв  був провідним гравцем ташкентського «Пахтакора». А Віктор Іваненко - рекордсмен серед усіх центральних захисників (!) України. Він забив у ворота суперників аж 9 м’ячів. Звичайно, я горджуся ними. Вони практично грали так, як дозволяв їм їхній потенціал. Але ж буває й так, що потенціал так і залишається не використаним. Не догледіли тренери, сам футболіст не розкрився. До речі, така ситуація склалася з Андрієм Гусєвим - старшим братом Олега Гусєва. Він свого часу був і талановитішим, і перспективнішим. Але, як мовиться, на якомусь рівні дитячо - юнацької підготовки молодого футболіста  розірвався, образно кажучи, ланцюжок. А в цілому країна, переконаний, втратила прекрасного гравця…

До речі, нині в українських відомих клубах Прем’єр-ліги грають чимало достойних  вихованців із Сумщини: заслужений майстер спорту Олег Гусєв - у київському «Динамо». Тут же заявляє про себе й молодий і досить перспективний Сергій Рибалка. Одним з кращих бомбардирів «Таврії» (Сімферополь) є Антон Шиндер.  Воротарем №1 став у  донецькому «Металурзі» цього року Олександр Бандура. Постійно грає за команду «Кривбас» (Кривий Ріг)  В’ячеслав Сердюк. Добре зарекомендував себе спочатку в московському «Спартаку», а нині - в київському «Арсеналі» Єгор Лугачов…

До слова, вони є не тільки вихованцями Сум, а й Шостки, Сумського та Великописарівського районів. Отже, таланти є і в регіонах області.

І фактично всі ці майстри хоч раз, але виходили свого часу на стадіон ЧРЗ, де зараз створюється спеціалізована дитячо-юнацька спортивна школа олімпійського резерву «Зміна».

Я доволі часто переглядаю матчі футбольних сільських команд. І зазначу: там є талановиті хлопці. Це, до речі, підтверджують і спеціалісти.

-У нас є талановиті юні футболісти, які могли б навчатися в сумському футбольному центрі «Зміна», - каже Леонід Устінов, тренер команди ФК «Успенка» на громадських, що на Буринщині. - Зараз три юнаки перебувають на оглядинах у конотопському «Шахтарі». І те, що в Сумах створюється дитячий футбольний центр - прекрасно. Адже, ще раз підкреслю: у нашому селі є  талановиті школярі, які досить перспективні. Але де їм опанувати футбольну науку? У селі можливостей, на жаль, для цього немає…

У розмові М.Абрамов, зокрема, зазначив що навколо основного поля, потрібно збудувати ще кілька майданчиків із штучним покриттям, причому,- із новітнім сучасним покриттям. Тут повинне бути й необхідне освітлення для вечірніх занять.

Уже зараз треба вирішити: хто в цьому центрі навчатиметься - дітвора з обласного центру, а чи здібні дітлахи з усієї області? Якщо з регіонів, то слід продумати й соціальну інфраструктуру, забезпечення житлом, навчанням, і т.д. і т.п.

Тобто, в школі повинно бути повне завантаження, кваліфіковані тренери. Тоді й добрі результати сумського дитячого футболу подвояться, а то й потрояться.

Напевне, можна б на базі центру проводити і, скажімо,  дводенні (по вихідних днях) заняття з дітворою, яка б приїжджала сюди з районів області.

Якщо добре відшліфувати організаційні моменти, то в підготовці дитячих талантів могли б узяти участь і відомі в країні футболісти.

Зокрема, той же Олег Гусєв, чи Антон Шиндер, а чи Олександр Бандура. Та для цього функціонерам обласного футболу з ними треба налагодити ділові та дієві стосунки.

Звичайно, це не так і просто (бо ж футболісти практично постійно зайняті), але необхідно. І їхні майстер-класи,безсумнівно,б допомогли…Згадаймо Мессі, Бекхема, їхні тренування з дітворою…

- Треба виховувати нашу дітвору на прикладі тих, хто досяг вершин у футболі, - ділиться думками Микола Абрамов. - Це гарні приклади. І на них, безперечно, треба виховувати молодь. Буваючи в селах району, дивувався: мало хто знав про уже доволі знаменитого земляка, гравця київського «Динамо» і збірної України Олега Гусєва. В Європі такого немає. Там відомі футболісти - кумири юних футболістів. Після того, як передав матеріали про Олега в села, ситуація змінюється -  про нього хоч стали тут знати. А взагалі, я також за співпрацю з відомими нашими футболістами - і тим же Олегом Гусєвим, і Антоном Шиндером, і Олександром Бандурою, і В’ячеславом Сердюком.  Звичайно, їм також не слід ігнорувати ні школу, де навчалися, ні спортивний заклад, де розпочинали свою футбольну кар’єру…Неодноразово брав участь у міжнародних турнірах серед дитячих команд. Для прикладу, у Німеччині ми виходили і на сільські футбольні поля, і на міські. Скажу, що і у віддаленому сільському пункті, і в Берліні якість футбольних полів однакова - дуже висока! І те, що голова обласної державної адміністрації Юрій Чмирь усвідомлює, що треба великий футбол у області розпочинати з дитячого, як тренер скажу, - це добре. А, значить, майбутнє в сумського футболу, безперечно, буде…

Днями відбулося відкриття реконструйованого футбольного поля, стандарти якого 120 х 80 метрів, спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву «Зміна».

Безперечно, на цьому роботи не завершуються. Адже потрібно ще й трибуни встановити, облаштувати роздягальні та внутрішні приміщення спорткомплексу тощо.

view counter
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Чорний телефон (Скотт Дерріксон, 2021)
Чорний телефон (Скотт Дерріксон, 2021)
Кино Кінопалац "Дружба"
18.45
Елвіс (Баз Лурманн, 2022)
Елвіс (Баз Лурманн, 2022)
Кино Планета Кіно
11.00; 14.00; 17.45
Посіпаки: Становлення лиходія (Кайл Балда, Бред Еблесон, 2022)
Посіпаки: Становлення лиходія (Кайл Балда, Бред Еблесон, 2022)
Кино Планета Кіно
10.00; 12.00; 13.30; 15.30; 17.00; 19.00
Я - панда (Домі Ші, 2022)
Я - панда (Домі Ші, 2022)
Кино Кінопалац "Дружба"
10.00
Морбіус (Даніель Еспіноса, 2022)
Морбіус (Даніель Еспіноса, 2022)
Кино Планета Кіно
15.15

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.