Блоги

Чехов, як привід

Одного разу я чув, як російськомовний прочитав слова « весела пісенька», тому щоб уникнути непорозумінь поясню: привід – це не « привидение». Привід – це « повод» на тій мові.

                                  ЮВІЛЕЮ  СУМСЬКОГО МУЗЕЮ  ЧЕХОВА ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ

Мудра  людина  сказала, що « історія – це брехня  переможців». Але не тільки. Це також  і брехня окупантів, колабораціоністів  та « прочих»…

     « Весной 1888 г. в скромний город Суми приехал скромний  молодой доктор. Он впервие обнаружил у себя признаки чахотки и решил уехать поближе к солнцу и теплу». / Л.Гриневич./

Є такі люди, яким усе чуже – краще за своє. Навіть сіль в сусіда. Не кажучі про те, що чужі люди - чесні та скромні, а чужі письменники – кращі за своїх.

Так і пішло…

Прошу зауважити , Чехов молода, забезпечена ,  імперська людина , просить свого товариша підшукати дачу . Що той і робить.

« Я перебрался в Малоросию. Живу на берегу Псла, ловлю рибу и наблюдаю хох лов». / Лист № 435, травень, 1888 р./

« Местность поєтичная, флігель просторий и чистий, хозяева по-видимому любезни. Ехать до Сум скучно и утомительно. Привези бутилку водки. Здешняя водка воняет нужником.» / Лист № 436/.

« Вокруг в белих хатах живут хохли. Народ ситий, веселий, разговорчивий, остроумний.

Линтвареви – сім’я , достойная изучения»./ Лист № 440 . травень 1888 р./

Будь-хто може впевнитись , що цей «  молодой человек» місцевих називає виключно хохлами, але сором׳язливі малоросійські краєзнавці нівечать цитати, але правди не пишуть ! Деякі навіть  ( у зв ׳язку з ювілеєм музею чи що ?) намагаються назвати його українським письменником !

А ще хохли – це об׳єкт для вивчення ( Линтварьови), а не люди. Ви б хотіли бути « об׳єктом  для вивчення» для будь-кого ?

Але  інших народів він теж  не полюбляв . Як от :

" Всюду персидские хари". / Лист №  469 / Поїздка Тіфліс- Баку.

"...вилупились голенькие соловейчики, похожие на раздетих жиденят "./ серпень 1888 р./

 «Вообще, Хохландія милая страна»./ Оповідання « Именини»/.

"Тихие ночи, звуки хохлацкой скрипки, вечерний блеск рек, хохли, девки, все ето так широколиственно, как хохлацкая зелень." /Лист № 453/.

" Хохли ездят по реке и играют на скрипках. По берегу ходят с удилищами хохлята".

Тобто, що « Лука та Псел лучше» - це , щонайменше, перебільшення, бо « Живу в Сумах. Рад би удрать в Париж и взглянуть на вселенную с Ейфелевой башни». / Лист № 657/.

От цьому особисто я вірю.Хоча Лука і Псел – можливо. Але ніяк не Суми.

« В Сумах плохой театр, скучная публіка и отвратительное вино». / Лист № 640/.

Або так : « В Сумах есть театр. Сапожники.»

 " Что касается девок, то я не дальше как в ето лето скорбел, что в Сумах недостает кое-каких учреждений".

   " Квартира удобная . Но удобств нет. за удобствами приходится ходить в кусти и канави. Ето имеет свою прелесть когда тепло и сухо., а если дождь или понос ?"

                                                                      / Лист № 439      10 травня 1888 р./

А ви думали що Чехов як принцеса живе : ні до туалету ні до дівок не ходить ? Хоча , в принципі, « молодой человек» мав нормальні бажання .

В листах змальовував все чесно. Тобто, як йому Суми подобаються – ви прочитали. Сумчани , як вам його враження ?

Тепер про подорожі Чехова.

Потрібно сказати, що « географія» подорожей Чехова вражає. Як в імперії так і за кордоном. Був він не тільки « в Сумах, під Харковом».  Їздив до  Полтавської губернії  / по  Пслу/, де хотів купити хутір.

В 1888 р. їде з Феодосії до Н.Афону. Потім Сухум, Батум, Тіфліс, Баку.

Якщо в 1888р. хворий  він приїхав   на Луку, то в 1890 році він, хворий, здійснив подорож на Сахалін : туди - поїздом та кіньми, звідти - на пароплаві через Азію до Одеси.

Був  у Гонконзі, Сингапурі, на Цейлоні. Привіз багажу - 21 місце(!) : сувеніри та дорожні записки.

Думаю, така подорож вартувала   тоді багатенько і здоров,я і грошей . До речі, як і зараз, можете прикинути. Тобто « молодой человек» - скромний.

Оця скромність малоросійських краєзнавців призвела до думки що Чехов приїжджав на Луку  взагалі не відпочивати, а « лікувати навколишніх селян». Вони йому навіть лікарський чемоданчик придбали …

Але історія пам׳ятає тільки про те, що він «допомагав молодшій Линтварьовій вести прийом пацієнтів у фельдшерському пункті», а не бігав по околицях з чемоданчиком !

І взагалі  він мав до лікарських справ доволі споживацьке відношення :

"Лечил одной баришне зуб - не вилечил - получил 5 рублей; лечил монаха от дизентерии -вилечил и получил 1 рубль, лечу актрису от желудка  - получил 3 рубля. Такой успех привел меня в такой восторг, что я собрал оние рубли и послал в трактир, откуда получаю для своего стола водку, пиво и прочие  "медикаменти".

Нормальна людина : спиртне вживав, до дівок – ходив, багато подорожував -  сучасна людина !!!

Але Суми йому – не подобались !!!

За 19 років , з 1875 до 1904 рр. Чехов написав більше 4400 листів. Це   більше 2 листів на добу! За кількістю -  можна порівняти з теперішніми SMS.За цей час у будь-якої людини може змінитись думка з будь-якого питання. Тому ви знайшли в листах  , що " а Лука і Псел краще", а я знайшов " живу в Сумах. Рад би удрать в Париж". І чомусь особисто я більше довіри маю до останньої фрази.

Тобто , про шо це я пишу : я проти брехні. А виявляється от що :

БРЕХНЯ  № 1 - скромний;

Брехня №2 - Любив Луку і Суми;

Брехня №3 - український письменник - любив Україну.

А брехня множиться , особливо в зв׳язку з ювілеєм музею :

 додається речей, яких ані Линтварьови ані Чехов не бачили. Такі речі , наприклад в музеї  М.Булгакова в Києві пофарбовані в білий колір з написом "реконструкція". Це чесно.

P.S. А іноді промайне думка : а може варто створити в Сумах літературний музей ?

      Хай окрім іноземця, будуть у ньому присутні і наші : Леся Українка, Борис Гринченко, Олександр Олесь.

А можна створити і ОБЛАСНИЙ ЛІТЕРАТУРНИЙ МУЗЕЙ ! Тоді додадуться Пантелеймон Куліш, П. Грабовський , І. Багряний, О.Вишня тощо.  І це тільки частина. А сучасні старшого покоління ? Де про них ?

Думаю, що це може бути обласна  комунальна установа, з фінансуванням з обласного бюджету .

А ?

Що ?

Вона вже є ?

Отакої !!!

 

Комментарии

Вячеслав Киричок

Свіриде, цікаву інормацію Ви зібрали про Чехова.

Але мене дивує, чому у Вас в цитатах з листів Чехова замість російських літер Ы стоять літери И. "Хохли" у російському тексті.

Мене здивували виписки з листів Антона Павловича, адже йго багато хто з літературознавців називає делікатною людигою.                                                            

Свирид Голохвастов

Пане В,ячеславе !

Зміст виписок можна перевірити, для того я вказав №№ листів.

Літера "ы"мені не подобається настільки, що російськомовний текст пишу українським шрифтом.Вибачте.

Вячеслав Киричок

Свіриде, у Вас, мабуть, склалося враження, що я не вірю цитатам з листів Чехова,  викладених Вами.

Просто про багатьох відомих людей складаються міфи, які на пперевірці виявляються нічого не варті. Це я і мав на увазі в попередньому своєму коментарі.

Свирид Голохвастов

Саме про це я і пишу.

Вячеслав Киричок

Свіриде, я не заперечую, що Ви взяли цитати з листів Чехова. Але висновки щодо чеховських  "хохлів" сумнівни.

Наведу деякі цитати з дослідження цієї теми Сергія Грабовського.

"АНТОН ЧЕХОВ — ОДИН ИЗ ТЕХ ВЕЛИКИХ РУССКИХ ПИСАТЕЛЕЙ, КОТОРЫЕ ЛЮБИЛИ УКРАИНУ, УВАЖАЛИ ЕЕ КУЛЬТУРУ. В КОНЦЕ КОНЦОВ, И САМ ОН ПРИЗНАВАЛ СВОЕ УКРАИНСКОЕ ПРОИСХОЖДЕНИЕ

...фрагмент из письма другу: «Итак, я еду в Украйну, а Вы, крокодил, остаетесь в тундре».
О российской "тундре": «Вы взгляните на эту жизнь: наглость и праздность сильных, невежество и скотоподобие слабых, кругом бедность невозможная, теснота, вырождение, пьянство, лицемерие, вранье».
«Пишу Вам из теплого и зеленого далека, где я уже водворился купно со своей фамилией. Живу я в усадьбе близ Сум на высоком берегу реки Псла (приток Днепра)... Вокруг в белых домах живут хохлы. Народ все сытый, веселый, разговорчивый, остроумный... Нищих нет. Пьяных я еще не видел, а матерщина слышится очень редко, да и то в форме более или менее художественной».
«Недавно я путешествовал по Полтавской губ. Был в Сорочинцах. Все то, что я видел и слышал, так пленительно и ново, что Вы позволите мне не описывать здесь в письме этого путешествия. Тихие, благоухающие от свежего сена ночи, звуки далекой хохлацкой скрипки, вечерний блеск рек и прудов, хохлы, девки — все это так же широколиственно, как хохлацкая зелень, и поместиться в коротком письме не сумеет».
Можно продолжать цитирование, однако остановимся на этом. Потому что просятся некоторые необходимые объяснения.
В первую очередь — слово «хохол» тогда не было оскорбительным. Чехов и сам неоднократно называл себя (и не без основания в силу своего происхождения) «хохлом», а при переписи 1897 года назвал себя официально «малороссиянином» (в этом термине тогда тоже не было ничего негативного)".

Свирид Голохвастов

Мабуть  ви не зовсім уважно читали матеріал, бо я пишу , що в 4400 листах написаних за майже 20 років  можна знайти різні думки, так він любить Луку, а пізніше любить Ейфелеву башту і таке інше. В принципі -це нормально , бо людина змінюється. 

А з приводу того, що " хохол" не було образливим, дозвольте не погодитись. Те . що Чехов так і себе іноді називав - це не доказ. І доказувати тут нічим - не існує таких аргументів. Навіть якщо воно і не було образливим - воно завжди було ЗНЕВАЖЛИВИМ. Такими самими є і "персидские хари" і "жиденята" тощо.

Думаю, якщо його назвали кацапом - він би образився.

Ну це мої думки. А ви звісно , можете мати свої...

P.S. Основна думка - все що стосується теми Чехов і Суми , це те, що в ній багато брехні і перебільшень.

По тематике

Свирид Голохвастов
Як розвивати промисловість .

Є багато стратегій, тактик, процесів, процедур підтримки та розвитку промисловості. Але всім цим можна не користуватись. Все залежить... 1

Марина Барабаш
Кандидат по 161 виборчому округу Ігор Шкурат іде у парламент із довірою та підтримкою мешканців рідної Ромненщини

Люди матимуть підтримку справді СВОГО депутата у владі, а не фантомного обранця, який пропаде одразу після дня виборів...

Марина Барабаш 19.07.2019 11:27
Марина Барабаш
Кандидат-самовисуванець по 161 ОВО Ігор Шкурат - про нагальні проблеми, землю і дороги

Ігор Шкурат не обіцяє вирішення усіх проблем одразу, він презентує свою програму і розповідає про шляхи вирішення нагальних питань...

Марина Барабаш 11.07.2019 16:11
Марина Барабаш
Кандидат в народні депутати України І.Шкурат / округ 161/ про головне на Сумському каналі АТВ

Про життя, проблеми земляків і причини, чому І.Шкурат іде у народні депутати...

Марина Барабаш 10.07.2019 14:44
Марина Барабаш
Президент Зеленський звільнив Вадима Акпєрова від виконання обов'язків голови Сумської ОДА

Наступним Указом Зеленський призначив тимчасово виконувачем обов'язків голови Сумської обласної державної адміністрації Купрейчик Ірину Валеріївну...

Марина Барабаш 26.06.2019 12:22
view counter
view counter
view counter

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.