Блоги

Чехов, як привід

Одного разу я чув, як російськомовний прочитав слова « весела пісенька», тому щоб уникнути непорозумінь поясню: привід – це не « привидение». Привід – це « повод» на тій мові.

                                  ЮВІЛЕЮ  СУМСЬКОГО МУЗЕЮ  ЧЕХОВА ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ

Мудра  людина  сказала, що « історія – це брехня  переможців». Але не тільки. Це також  і брехня окупантів, колабораціоністів  та « прочих»…

     « Весной 1888 г. в скромний город Суми приехал скромний  молодой доктор. Он впервие обнаружил у себя признаки чахотки и решил уехать поближе к солнцу и теплу». / Л.Гриневич./

Є такі люди, яким усе чуже – краще за своє. Навіть сіль в сусіда. Не кажучі про те, що чужі люди - чесні та скромні, а чужі письменники – кращі за своїх.

Так і пішло…

Прошу зауважити , Чехов молода, забезпечена ,  імперська людина , просить свого товариша підшукати дачу . Що той і робить.

« Я перебрался в Малоросию. Живу на берегу Псла, ловлю рибу и наблюдаю хох лов». / Лист № 435, травень, 1888 р./

« Местность поєтичная, флігель просторий и чистий, хозяева по-видимому любезни. Ехать до Сум скучно и утомительно. Привези бутилку водки. Здешняя водка воняет нужником.» / Лист № 436/.

« Вокруг в белих хатах живут хохли. Народ ситий, веселий, разговорчивий, остроумний.

Линтвареви – сім’я , достойная изучения»./ Лист № 440 . травень 1888 р./

Будь-хто може впевнитись , що цей «  молодой человек» місцевих називає виключно хохлами, але сором׳язливі малоросійські краєзнавці нівечать цитати, але правди не пишуть ! Деякі навіть  ( у зв ׳язку з ювілеєм музею чи що ?) намагаються назвати його українським письменником !

А ще хохли – це об׳єкт для вивчення ( Линтварьови), а не люди. Ви б хотіли бути « об׳єктом  для вивчення» для будь-кого ?

Але  інших народів він теж  не полюбляв . Як от :

" Всюду персидские хари". / Лист №  469 / Поїздка Тіфліс- Баку.

"...вилупились голенькие соловейчики, похожие на раздетих жиденят "./ серпень 1888 р./

 «Вообще, Хохландія милая страна»./ Оповідання « Именини»/.

"Тихие ночи, звуки хохлацкой скрипки, вечерний блеск рек, хохли, девки, все ето так широколиственно, как хохлацкая зелень." /Лист № 453/.

" Хохли ездят по реке и играют на скрипках. По берегу ходят с удилищами хохлята".

Тобто, що « Лука та Псел лучше» - це , щонайменше, перебільшення, бо « Живу в Сумах. Рад би удрать в Париж и взглянуть на вселенную с Ейфелевой башни». / Лист № 657/.

От цьому особисто я вірю.Хоча Лука і Псел – можливо. Але ніяк не Суми.

« В Сумах плохой театр, скучная публіка и отвратительное вино». / Лист № 640/.

Або так : « В Сумах есть театр. Сапожники.»

 " Что касается девок, то я не дальше как в ето лето скорбел, что в Сумах недостает кое-каких учреждений".

   " Квартира удобная . Но удобств нет. за удобствами приходится ходить в кусти и канави. Ето имеет свою прелесть когда тепло и сухо., а если дождь или понос ?"

                                                                      / Лист № 439      10 травня 1888 р./

А ви думали що Чехов як принцеса живе : ні до туалету ні до дівок не ходить ? Хоча , в принципі, « молодой человек» мав нормальні бажання .

В листах змальовував все чесно. Тобто, як йому Суми подобаються – ви прочитали. Сумчани , як вам його враження ?

Тепер про подорожі Чехова.

Потрібно сказати, що « географія» подорожей Чехова вражає. Як в імперії так і за кордоном. Був він не тільки « в Сумах, під Харковом».  Їздив до  Полтавської губернії  / по  Пслу/, де хотів купити хутір.

В 1888 р. їде з Феодосії до Н.Афону. Потім Сухум, Батум, Тіфліс, Баку.

Якщо в 1888р. хворий  він приїхав   на Луку, то в 1890 році він, хворий, здійснив подорож на Сахалін : туди - поїздом та кіньми, звідти - на пароплаві через Азію до Одеси.

Був  у Гонконзі, Сингапурі, на Цейлоні. Привіз багажу - 21 місце(!) : сувеніри та дорожні записки.

Думаю, така подорож вартувала   тоді багатенько і здоров,я і грошей . До речі, як і зараз, можете прикинути. Тобто « молодой человек» - скромний.

Оця скромність малоросійських краєзнавців призвела до думки що Чехов приїжджав на Луку  взагалі не відпочивати, а « лікувати навколишніх селян». Вони йому навіть лікарський чемоданчик придбали …

Але історія пам׳ятає тільки про те, що він «допомагав молодшій Линтварьовій вести прийом пацієнтів у фельдшерському пункті», а не бігав по околицях з чемоданчиком !

І взагалі  він мав до лікарських справ доволі споживацьке відношення :

"Лечил одной баришне зуб - не вилечил - получил 5 рублей; лечил монаха от дизентерии -вилечил и получил 1 рубль, лечу актрису от желудка  - получил 3 рубля. Такой успех привел меня в такой восторг, что я собрал оние рубли и послал в трактир, откуда получаю для своего стола водку, пиво и прочие  "медикаменти".

Нормальна людина : спиртне вживав, до дівок – ходив, багато подорожував -  сучасна людина !!!

Але Суми йому – не подобались !!!

За 19 років , з 1875 до 1904 рр. Чехов написав більше 4400 листів. Це   більше 2 листів на добу! За кількістю -  можна порівняти з теперішніми SMS.За цей час у будь-якої людини може змінитись думка з будь-якого питання. Тому ви знайшли в листах  , що " а Лука і Псел краще", а я знайшов " живу в Сумах. Рад би удрать в Париж". І чомусь особисто я більше довіри маю до останньої фрази.

Тобто , про шо це я пишу : я проти брехні. А виявляється от що :

БРЕХНЯ  № 1 - скромний;

Брехня №2 - Любив Луку і Суми;

Брехня №3 - український письменник - любив Україну.

А брехня множиться , особливо в зв׳язку з ювілеєм музею :

 додається речей, яких ані Линтварьови ані Чехов не бачили. Такі речі , наприклад в музеї  М.Булгакова в Києві пофарбовані в білий колір з написом "реконструкція". Це чесно.

P.S. А іноді промайне думка : а може варто створити в Сумах літературний музей ?

      Хай окрім іноземця, будуть у ньому присутні і наші : Леся Українка, Борис Гринченко, Олександр Олесь.

А можна створити і ОБЛАСНИЙ ЛІТЕРАТУРНИЙ МУЗЕЙ ! Тоді додадуться Пантелеймон Куліш, П. Грабовський , І. Багряний, О.Вишня тощо.  І це тільки частина. А сучасні старшого покоління ? Де про них ?

Думаю, що це може бути обласна  комунальна установа, з фінансуванням з обласного бюджету .

А ?

Що ?

Вона вже є ?

Отакої !!!

 

view counter

Комментарии

Вячеслав Киричок

Свіриде, цікаву інормацію Ви зібрали про Чехова.

Але мене дивує, чому у Вас в цитатах з листів Чехова замість російських літер Ы стоять літери И. "Хохли" у російському тексті.

Мене здивували виписки з листів Антона Павловича, адже йго багато хто з літературознавців називає делікатною людигою.                                                            

Свирид Голохвастов

Пане В,ячеславе !

Зміст виписок можна перевірити, для того я вказав №№ листів.

Літера "ы"мені не подобається настільки, що російськомовний текст пишу українським шрифтом.Вибачте.

Вячеслав Киричок

Свіриде, у Вас, мабуть, склалося враження, що я не вірю цитатам з листів Чехова,  викладених Вами.

Просто про багатьох відомих людей складаються міфи, які на пперевірці виявляються нічого не варті. Це я і мав на увазі в попередньому своєму коментарі.

Свирид Голохвастов

Саме про це я і пишу.

Вячеслав Киричок

Свіриде, я не заперечую, що Ви взяли цитати з листів Чехова. Але висновки щодо чеховських  "хохлів" сумнівни.

Наведу деякі цитати з дослідження цієї теми Сергія Грабовського.

"АНТОН ЧЕХОВ — ОДИН ИЗ ТЕХ ВЕЛИКИХ РУССКИХ ПИСАТЕЛЕЙ, КОТОРЫЕ ЛЮБИЛИ УКРАИНУ, УВАЖАЛИ ЕЕ КУЛЬТУРУ. В КОНЦЕ КОНЦОВ, И САМ ОН ПРИЗНАВАЛ СВОЕ УКРАИНСКОЕ ПРОИСХОЖДЕНИЕ

...фрагмент из письма другу: «Итак, я еду в Украйну, а Вы, крокодил, остаетесь в тундре».
О российской "тундре": «Вы взгляните на эту жизнь: наглость и праздность сильных, невежество и скотоподобие слабых, кругом бедность невозможная, теснота, вырождение, пьянство, лицемерие, вранье».
«Пишу Вам из теплого и зеленого далека, где я уже водворился купно со своей фамилией. Живу я в усадьбе близ Сум на высоком берегу реки Псла (приток Днепра)... Вокруг в белых домах живут хохлы. Народ все сытый, веселый, разговорчивый, остроумный... Нищих нет. Пьяных я еще не видел, а матерщина слышится очень редко, да и то в форме более или менее художественной».
«Недавно я путешествовал по Полтавской губ. Был в Сорочинцах. Все то, что я видел и слышал, так пленительно и ново, что Вы позволите мне не описывать здесь в письме этого путешествия. Тихие, благоухающие от свежего сена ночи, звуки далекой хохлацкой скрипки, вечерний блеск рек и прудов, хохлы, девки — все это так же широколиственно, как хохлацкая зелень, и поместиться в коротком письме не сумеет».
Можно продолжать цитирование, однако остановимся на этом. Потому что просятся некоторые необходимые объяснения.
В первую очередь — слово «хохол» тогда не было оскорбительным. Чехов и сам неоднократно называл себя (и не без основания в силу своего происхождения) «хохлом», а при переписи 1897 года назвал себя официально «малороссиянином» (в этом термине тогда тоже не было ничего негативного)".

Свирид Голохвастов

Мабуть  ви не зовсім уважно читали матеріал, бо я пишу , що в 4400 листах написаних за майже 20 років  можна знайти різні думки, так він любить Луку, а пізніше любить Ейфелеву башту і таке інше. В принципі -це нормально , бо людина змінюється. 

А з приводу того, що " хохол" не було образливим, дозвольте не погодитись. Те . що Чехов так і себе іноді називав - це не доказ. І доказувати тут нічим - не існує таких аргументів. Навіть якщо воно і не було образливим - воно завжди було ЗНЕВАЖЛИВИМ. Такими самими є і "персидские хари" і "жиденята" тощо.

Думаю, якщо його назвали кацапом - він би образився.

Ну це мої думки. А ви звісно , можете мати свої...

P.S. Основна думка - все що стосується теми Чехов і Суми , це те, що в ній багато брехні і перебільшень.

По тематике

Інсайд Суми
Вибори в Сумах: “зелені” запустили схему “СашаТаня”

Партія Зеленського вирішила остаточно розвалити місто Суми. Це стало зрозуміло зі свіжого ролика, який “зелена” нардепка виклала у соцмережах. Як... 1

Інсайд Суми 17.07.2020 11:27
Інсайд Суми
“Донний мул”: Лисенко визнав, що фекальні стоки потрапляють у Псел

Після нестихаючого резонансу в сумських соцмережах щодо скидів фекалій у Псел минулої суботи мер нарешті хоч і не прямо, але...

Інсайд Суми 09.07.2020 12:24
Інсайд Суми
Коронавірусні керманичі, або Хто перетворив Суми на місто ковід-дисидентів

Мер Лисенко показав довідку, що не хворий на коронавірус. Але ж у нас уже й діти знають, що інкубаційний період...

Інсайд Суми 30.06.2020 12:03
В'ячеслав Павленко
На Сумщині з чиновника пенсійного стягнуть кошти

Події, про які піде мова в цій публікації, стосуються посадовців пенсійного фонду в місті Шостці, що на Сумщині, та Головного...

В'ячеслав Павленко
Коронавірус: в Сумах діти з підозрою на нього?

Серед населення міста Суми та в соціальних мережах ширяться чутки про те, що 17.03.2020 в КНП «Дитяча клінічна лікарня...

view counter
view counter

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.