Олександр Лисенко: «Рубаємо гордіїв вузол задавнених проблем» ®

Робота перших осіб завжди на виду. Її, неначе під мікроскопом, відстежує громадськість та політичні сили. З боку завжди видніше, що вдалося, а що ні.

Але й самі високопосадовці прискіпливо аналізують результати своєї діяльності. Серед них – міський голова Сум Олександр Лисенко. Отож, про пріоритети і перспективи обласного центру – з перших вуст. 

- Олександре Миколайовичу, Суми відзначили 361-у річницю з днязаснування. З якими успіхами місто підійшло до цієї дати?

- Хотілося б розпочати з міської казни. За результатами моніторингу місцевих бюджетів у рамках проекту «За прозорі місцеві бюджети» Суми відзначені як одне із трьох міст (разом з Чернівцями та Вознесенськом), що отримали найбільше балів за прозорість. Це дуже приємно, адже використання бюджетних коштів моніториться громадськими організаціями, та й пересічні громадяни активно цікавляться, наскільки ефективно використовуються бюджетні кошти.

Якщо говорити мовою цифр, то до бюджету Сум за І півріччя 2016 року надійшло більш ніж 1 мільярд 60 мільйонів гривень, що становить 101,5% затвердженого плану на перше півріччя та на 343,6 мільйона гривень більше, ніж за І півріччя 2015 року. На 44% порівняно з аналогічним періодом минулого року збільшилися надходження до бюджету податку на доходи фізичних осіб, на 51% зросли нарахування єдиного податку, на 53% збільшилася платаза землю.

Ми посилили роботу з виявлення підприємств, які не платять оренду чи податок на землю, хоча землею, що належить громаді,користуються. Пояснюємо, що несплачені податки – це непобудовані дитячі майданчики, дороги. Люди змінюють свою точку зору, і починають платити за те, чим користуються.

Кожна бюджетна копійка має використовуватися ефективно. Взяти, хоча б, ті ж тимчасово вільні кошти. Вони лежать на депозиті,якийє одним з найбільших в Україні – 20%. За рахунок депозиту цього року ми заробили понад 6 мільйонів гривень.

Наразі у місті повністю забезпечено виплату заробітної плати працівникам бюджетних установ. Відсутня прострочена кредиторська заборгованість із оплати за енергоносії та спожиті бюджетними установами послуги.

Цього року ми запроваджуємо практику формування партиципаторного бюджету. Сподіваюся, вже наступного року він буде втілений в життя. Ми виділили 5 мільйонів на реалізацію проектів від городян. Отримали від сумчан 75 таких ініціатив. Переможців серед них обиратимуть також самі мешканці. Підтримані містянами проекти будуть включені до бюджету наступного року і реалізовані. Це громадський бюджет, коли він запрацює, сумчани зрозуміють, що вони самі є творцями бюджетного процесу. Влада і громада мають діяти спільно.

Нині, коли на сході триває кровопролиття, особливу увагу міська влада Сум приділяє допомозі учасникам АТО. Всі звернення, що стосуються безпеки міста, ми розглядаємо невідкладно і виділяємо бюджетні кошти на їх вирішення. Допомагаємо поліції, військовим. Окремий напрямок роботи – соціальний захист військовослужбовців, які повертаються із зони АТО. Надаємо їм пільги, іншу допомогу. Розробили проект реабілітаційного центру для учасників АТО та бойових дій на території військового містечка, у колишній офіцерській їдальні на 868 квадратних метрів. Виділили кошти на документацію та початок робіт. Сподіваюся, за рік заклад відчинить двері для відвідувачів.

Серед здобутків назву також відмову від батьківських коштів у школах і дитсадках.Це проблема, яка не вирішувалася роками. Нині ми кардинально змінили ситуацію. Сьогодні батьки не повинні платити за утримання навчальних закладів. Міська рада виділила близько 16 мільйонів гривень для того, щоб цього року проблема забезпечення начальних закладів усім необхідним не стосувалася батьків. Втім, якщо, скажімо, батьки вирішать придбати інтерактивну дошку в клас, їм цього ніхто не заборонить. Але батьки самі приймають такі рішення.

Загалом видатки бюджету міста на освітню галузь за І півріччя 2016 року склали понад 242 мільйони гривень. Придбано комп’ютерну та мультимедійну техніку на 936 тисяч 900 гривень. На підручники для учнів 4-7 класів спрямовано більше 344 тисяч гривень з державного бюджету та понад 750 тисяч гривень – з міського.

Ми ремонтуємо під’їзні шляхи до шкіл, тротуари. Особливу увагу приділяємо дахам навчальних закладів – робимо їх мансардними, бо так вони експлуатуються набагато довше. На кожну школу, дитячий садочок квиділяється фіксована сума. Окрім того, в міському бюджеті передбачено кошти на реалізацію програми з утеплення. Таким чином, керівники знають, на яку суму можуть розраховувати, і самі вирішують, які роботи слід провести першочергово.

Охорона здоров’я – галузь, що потребує особливої уваги. Видатки бюджету міста на медичну галузь за півроку склали понад 125 мільйонів гривень. За рахунок коштів бюджету розвитку ми придбали обладнання для лікарень, зокрема, апарат УЗД, цифровий флюорограф,апарат для плазмофорезу, стоматустановки, інше життєво необхідне устаткування. Також за рахунок коштів бюджету розвитку проведено капітальні ремонти в лікувально-профілактичних закладах на суму понад 4 мільйони гривень.

Владна команда Сум береться за ті проблеми, які не вирішувались роками. Це наш пріоритет. Так, протягом І півріччя поточного року продовжувалося зведення тролейбусної  лінії від вулиці Прокоф’єва до вулиці Г. Кондратьєва; будівництво кладовища в районі 40-ї підстанції; буріння глибоководної свердловини на Пришибському водозаборі; реконструкція каналізаційного напірного колектора від діючої камери № 19 по вулиці І. Сірка до камери №31 по вулиці Криничній. Минулого року на реконструкцію колектора було виділено 25 мільйонів гривень, цього року теж знайшли потрібні кошти. Отож, працюємо.

Стратегічним напрямком роботи міської влади є покращення умов життя мешканців. Так, у рамках ініціативи «Євродвір», ми замощуємо двори багатоповерхівок, ремонтуємо під’їзні дороги, бордюри, встановлюємо лавки, облаштовуємо стоянки.

Ще один напрямок роботи – шляхи. Мрію, щоб Суми стали містом рівних доріг. Наразі, за планом, завершується ремонт магістральних шляхів обласного центру, зокрема, по вулиці Римського-Корсакова. Цього року на ремонт дорігз міського бюджету виділено понад 70 мільйонів гривень (38 мільйонів – на поточний і 35 мільйонів – на капітальний). У місті працюють5 ремонтних бригад.

Уперше цього року виділено 30 мільйонів на ремонт житлового фонду. Це аварійні ремонти: дахи, що протікають, підвали, заповнені водою. Розумію, цього не достатньо, але ми також виділяємо кошти у рамкахпрограми«70/30». Тобто, коли мешканці збирають 30% необхідної на ремонт суми, міський бюджет надає 70%. Окремо спрямовуємо кошти на ОСББ, заохочуючи громадян до їх створення. Цього року це – 5 мільйонів гривень на 140 ОСББ.

Ще одна болюча для міста тема – ліфти. 757 підйомників відслужили 25 років. При цьому, у 2013 році в Сумах було капітально відремонтовано лише 5 ліфтів, у 2014 році –77 ліфтів, у 2015 році – 94 ліфти. Станом на 1 липня 2016 року капітальновідремонтовано28 ліфтів та 30 систем ОДС, укладено договори на капремонт 75 ліфтів та 89 систем ОДС.

- Невід’ємною складовою економічного успіху є зовнішні інвестиції. Хто зараз інвестує в економіку Сум? Скільки коштів вдалося залучити у 2016 році і у які сфери?

- Інвестиційний процес наразі проходить складно. Вплив зовнішньоекономічної та політичної ситуації в державі позначився на обсягах іноземних інвестицій як в цілому в Україні, так і в нашому місті, зокрема. Але кошти у виробництво все ж надходять. Так, у ІІ кварталі 2016 року намітилася позитивна тенденція щодо збільшення інвестицій. Підприємство «ГуалаКложерс» розпочало будівництво третьої черги заводу з виготовлення упаковки для дитячого харчування. Вартість проекту – 16 мільйонів доларів. Розширюється фармакологічне виробництво.

Займаємося також пошуком альтернативних джерел фінансування потреб територіальної громади. Залучені кредитні ресурси Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО) на реалізацію проекту «Покращення енергоефективності в освітніх закладах м. Суми». 

Проводиться робота з Міністерством інфраструктури України щодо залучення кредитних коштів Європейського інвестиційного банку і Європейського банку реконструкції та розвитку. До Міністерства направлено матеріали за проектом «Оновлення рухомого складу КП «Електроавтотранс» (22 одиниці).

Налагоджено співпрацю з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Підготовлено та направлено матеріали за проектом «Підвищення енергоефективності в дошкільних навчальних закладах міста Суми» (33 будівлі). Наразі проект пройшов перший етап відбору Мінрегіонбудом. На реалізацію проекту передбачається залучити кредитні кошти Європейського інвестиційного банку.

У нас в країні так склалося, що більша увага приділяється іноземним інвесторам. Приходить такий інвестор, для нього створюються всі умови, аби він залишився, а місцевому такої уваги немає. Для мене всі інвестори однакові, як іноземні, так і місцеві. Хочу, щоб наші підприємці були більш ініціативними, розробляли свої програми і реалізували їх у місті, а ми їх підтримаємо.

- Що Ви як міський голова робите для підтримки бізнесу в Сумах?

- Створювати умови для комфортного ведення бізнесу – мій обов’язок. Сьогодні доходи від єдиного податку та плати за землю складають левову частку прибуткової частини бюджету. Серед пріоритетів своєї роботи бачу збільшення кількості робочих місць, тоді зростуть і надходження до бюджету, отже ми зможемо більше вкладати у розвиток комунальних підприємств, ремонт доріг, медицину. Особливо це актуально зараз, коли відбувається децентралізація,на місця передається більше повноважень разом з фінансовими інструментами і відповідальністю.

Допомагаємо підприємцям, надаючи пільги на землю. Для спрощення ведення бізнесу створено Центр надання адміністративних послуг, де зведені до мінімуму бюрократичні процедури. В ідеалі, людина, яка хоче створити свій бізнес, має звернутися із заявою до ЦНАПу і  зареєструвати підприємство упродовж одного дня. До цього ми прагнемо. Я відкритий для тих підприємців, які чесно заробляють для себе та міста.

Зараз спеціальна робоча група розробляє проект Програми підтримки малого і середнього підприємництва на 2017-2019 роки. У вересні він має бути поданий на розгляд постійної депутатської комісії з питань планування соціально-економічного розвитку, бюджету, фінансів, розвитку підприємництва, торгівлі та послуг, регуляторної політики.

- Чи підтримує Вас сумський бізнес у реалізації соціальних програм?

- Так. Наприклад, Благодійний фонд «Технологія» допомагає міській дитячій клінічній лікарні Святої Зінаїди. За 5 років до закладу спрямовано понад 3 мільйони гривень. У червні благодійники передали лікарні сучасне медичне обладнання вартістю понад 1 мільйон гривень.

«Керамейя» надала 1 тисячу квадратних метрів плитки для ремонту Театральної площі. «ГуалаКложерс Україна» придбала для міста квіти, які нещодавно були висаджені комунальним підприємством «Зеленбуд» на перехресті вулиці Харківської та проспекту М. Лушпи. ПАТ «Сумське НВО», ПАТ «Сумихімпром» завжди допомагають місту, попри те, що у них зараз не кращі часи.

Хочу подякувати підприємцям, які займаються благоустроєм територій біля своїх закладів, кладуть плитку, чистять сніг, висаджують квіти. Важливо, аби кожен розумів,що працює для свого міста, для своєї сім'ї, для себе. Коли ми всі усвідомимо це, тоді побачимо позитивні зрушення у всіх сферах нашого життя. 

Розмову вела Світлана Шовкопляс 

view counter
view counter
view counter
Новости партнеров
view counter
view counter
«Фердинанд» Карлос Салдана (США, 2018)
«Фердинанд» Карлос Салдана (США, 2018)
Кино Планета Кино
CINETECH+, 3D 11:00 CINETECH+, 2D 14:20
«Сага о чудовище. Сумерки» Фридрих Боэм (США, 2018)
«Сага о чудовище. Сумерки» Фридрих Боэм (США, 2018)
Кино Планета Кино
CINETECH+, 2D 21:00 23:00
Oscar Shorts - 2018
Oscar Shorts - 2018
Кино Планета Кино
CINETECH+, 2D 18:00
«Город кошек» Джейда Торун (Турция, США, 2016)
«Город кошек» Джейда Торун (Турция, США, 2016)
Кино Планета Кино
CINETECH+, 2D 17:00
«8 подруг Оушена» Гэри Росс (США, 2018)
«8 подруг Оушена» Гэри Росс (США, 2018)
Кино Космос
19:15 — 50 грн 21:30 — 50 грн
view counter
17
Чемпионат Украины по хоккею на траве
Чемпионат Украины по хоккею на траве
Чемпионат Украины по хоккею на траве
Чемпионат Украины по хоккею на траве
Чемпионат Украины по хоккею на траве
Чемпионат Украины по хоккею на траве
12
В Сумах прошел чемпионат Украины по художественной гимнастике
В Сумах прошел чемпионат Украины по художественной гимнастике
В Сумах прошел чемпионат Украины по художественной гимнастике
В Сумах прошел чемпионат Украины по художественной гимнастике
В Сумах прошел чемпионат Украины по художественной гимнастике
В Сумах прошел чемпионат Украины по художественной гимнастике
7
"Барса" (Сумы) - "Арсенал-Киев" (Киев) - 1:0
"Барса" (Сумы) - "Арсенал-Киев" (Киев) - 1:0
"Барса" (Сумы) - "Арсенал-Киев" (Киев) - 1:0
"Барса" (Сумы) - "Арсенал-Киев" (Киев) - 1:0
"Барса" (Сумы) - "Арсенал-Киев" (Киев) - 1:0
"Барса" (Сумы) - "Арсенал-Киев" (Киев) - 1:0
22
МСК «Сумчанка» - ХК «Колос» Борисполь, 6:0
МСК «Сумчанка» - ХК «Колос» Борисполь, 6:0
МСК «Сумчанка» - ХК «Колос» Борисполь, 6:0
МСК «Сумчанка» - ХК «Колос» Борисполь, 6:0
МСК «Сумчанка» - ХК «Колос» Борисполь, 6:0
МСК «Сумчанка» - ХК «Колос» Борисполь, 6:0
9
Зомби в Сумах
Зомби в Сумах
Зомби в Сумах
Зомби в Сумах
Зомби в Сумах
Зомби в Сумах

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.