Перший народний судовий процес по тарифам

Доки вітчизняні урядовці заспокоюють українців, що різке зростання тарифів на газ відшкодують субсидіями, громадянський рух «Патріоти України» Сумщини взявся у законний спосіб довести владі, що вона діє проти народу.

«Патріоти України» стали ініціаторами позову до суду про скасування постанови НКРЕ, в якій йдеться про підвищення тарифів на газ. Адміністративний суд ухвалив приєднання позивів громадян України до позову Сумського громадського руху «Патріоти України» проти тарифів НКРЕ. 

Ось що розповідає Влад Купрієнко, член громадського руху «Патріоти України»: «У зв’язку з тим, що ми подали до адміністративного суду України першими (через три дні після її ухвали) позив про скасування постанови НКРЕ щодо збільшення ціни на газ, суд прийняв ухвалу поєднати усіх, хто буде надавати аналогічні позиви, в одну справу під назвою «Патріоти України» та інші проти НКРЕ» (Зараз є ще шість позовів від простих громадян).

Під цією назвою справа піде до Кабінету Міністрів України та НКРЕ, будемо дивитися по засіданню в суді, але маємо надію, що справа отримає великий громадський резонанс і разом ми виграємо її на користь усіх українців. На відміну від інших громадських організацій та політичних партій ми не голослівні, ми дійсно боремося за права громадян України».

«Постанова № 583 від 3.03.2015 р., винесена НКРЕ – є просто кабальною. Через два дні після її винесення, члени нашого громадського руху, зробивши юридичний аналіз, склали адміністративний позив. Порушено як процедуру винесення постанови, так і принципи обрахування економічного обґрунтування ціни газу.

При визначенні розміру економічно обґрунтованої ціни для розрахунку повинна братися вартість газу, що видобувається в Україні, бо до кількості необхідного країні газу не вистачає лише біля 2%, які перекриваються імпортним газом.

Ціна, яка зараз прописана в постанові – економічно не обґрунтована і розрахунки, якщо вони здійснювалися, невірні. На це ми звертаємо увагу в нашому адміністративному позиві. І на підставі цих та інших фактів просимо визнати постанову не чинною та скасувати її» – каже Віктор Зацепін, керівник юридичної служби громадського руху «Патріоти України».

У судовій ухвалі про відкриття адміністративного впровадження зазначено, що відповідач НКРЕ має надати для розгляду засвідчені копії документів на підставі яких і приймали постанову про підвищення тарифів на газ.

«Як нам відомо, з обставин, анонсованих членами уряду, за основу розрахунку тарифів взято газ українського видобування. Росія зараз пропонує вже 240 – 280 дол. за 1 тис. м3 газу. Вартість же українського газу, закладеного в тариф, набагато вища – 300 – 320 дол. за 1 тис. м3 – це є нонсенс.

Коли Арсеній Яценюк був в опозиції, він казав, що собівартість українського газу складає біля 36 – 40 дол. за 1 тис. м3 . Чому в тариф закладена ціна майже в 10 разів більша, і буде наразі встановлюватися в суді при розгляді даної справи.

Другий момент, президент України анонсував, що за основу місцевого самоврядування і конституційної реформи візьмуть польський досвід. В Польщі в кожному разі застосовується індивідуальний підхід, ураховуються особливості будинку, його поверховість, вік при визначенні тарифу. У нас, незалежно від того, знаходиться будинок на відстані 100 м від організації, що надає послуги, чи за 10 км, тариф один, в тому числі на транспортування газу.

Тому я вважаю: зрівнялівка не дасть можливості використати польський досвід. Ми хочемо через судові засідання та публічні виступи примусити уряд доводити законність своєї діяльності у суді. Нехай доведуть, що газ дійсно коштує 300, а не 30 дол., як казали раніше, і обов’язково відповідними документами, просто слова у даному випадку в суді не можуть братися до уваги, лише розрахунки і базові цифри, що були взяті за основу урядом» – розповів Анатолій Романюк, юрист громадського руху «Патріоти України».

Перше слухання справи призначене опів на п’яту 9.04.2015 р., але юристи громадського руху вважають, що справу буде відкладено. В разі скасування постанови НКРЕ № 583 виграють усі українці.  

«Якщо суд пристане на сторону споживачів, нашу сторону і визнає цю постанову не дійсною, всім громадянам України буде зроблено перерахунок» запевняє Віктор Зацепін.

Микола Полілуй, депутат облради та член громадянського руху «Патріоти України» прокоментував цю справу так:

«По-перше, ні в Нафтогазі, ні в облгазах немає методики підрахунків. Тому вважаю доцільним прийняття закону про забезпечення України енергетичними ресурсами. У ньому мають бути прописані: методика підрахунків та права споживачів. 

Зараз не зрозуміло, на основі яких положень закону діє НКРЕ і НАК «Нафтогаз». Останній потрібно реформувати прозорим та доступним законом, щоб впливала на це підприємство держава, а не олігархи. На сьогодні є наказ Президента про реформування НКРЕ, згідно якого можуть бути змінені тарифи, бо наш Гарант відповідає за соціальну та економічну безпеку.

Законом повинні розв’язатися питання спільної власності, спільного будівництва на рівні сільських, міських та районних газових мереж, де люди в співвласності будували газопровідну систему, а зараз вона належить облгазам. Компенсування та надання послуг повинно бути в рамках закону.

По-друге, потрібно уявляти, хто отримувач газу, а хто транспортувальник, і яка відповідальність передбачена за платежі. Потрібно чітко зафіксувавши: хто, на якому етапі відповідає за ціноутворення, хто є балансоутримувачем газу. 

Я вважаю, що потрібен бути опублікований реєстр газопостачальників, скільки газу добуто, викачане зі сховищ та імпортовано – це перший крок до прозорості. Нафтогаз повинен давати прозорі розрахунки, щоб кожен громадянин міг перевірити правомірність вартості газу.

Друге, НАК «Нафтогаз» зробив рефінансування за минулий рік – 110 млрд. грн. Ми повинні розуміти, що рефінансувати можна лише населення, соціально незабезпечене, тобто маються на увазі іменні дотації населенню.

Тоді керування буде прозорим, люди зможуть заміняти котли і купувати газ, вугілля чи інше альтернативне паливо. Таким чином ми досягнемо обґрунтованого, доцільного балансу газу на державному рівні.

І третій момент: якість газу та лічильники, які відповідно до закону чітко розмежовують магістральні, обласні газопроводи, ГРС, і зрозуміло, що у кожного споживача в будинку має бути лічильник, тоді буде зрозуміло, де починаються та закінчуються права та обов’язки державної чи приватної організації по якості газу (зараз до нього додають суміші для збільшення обсягів) та його подачі.

Потрібно усвідомлювати, що це робота не одного року, але її потрібно починати знизу (споживачам економити та впливати на собівартість палива) та згори (владі прибрати корупцію в корпораціях газопостачання), лише тоді буде результат.

В Сумській області повинен бути баланс постачання і виробництва внутрішньої й і зовнішньої електроенергії. Цей баланс повинен бути стабільним, забезпечуючи діяльність підприємств та потреби населення.

Газова мережа повинна бути під обліком, тому кожен місяць облгази і обленерго повинні надавати населенню інформацію про забезпечення їх потреб електроенергією та газом. Щоб було зрозуміло де і коли потрібно використовувати альтернативні види палива: деревину, полети, торф.

Тобто на сьогодні головне: баланс газу, електроенергії та альтернативного палива, який має бути публічним, доведеним до населення. Керівник облдержадміністрації повинен звітувати перед населенням, що було зроблено для того, щоб забезпечити область енергоресурсами.

Найголовніше: соціальна підтримка, з локальних джерел обласного, районного та селищних рад.  Потрібно, щоб кожному мешканцю Сумщини було надано індивідуальну допомогу. Зараз ми частково відпрацювали в Сумській облраді питання забезпечення соціальною підтримкою сімей воїнів АТО.

Висока вартість газу – це стимул для кожної сім’ї привернути увагу до правильного економного використання ресурсів. Це перша енергетична інвестиція і безпека, яка залежить від кожного із нас! Ми даємо відсіч маніпуляторам, корупціонерам, непорядним схемам, які насунулися в область з комунальними послугами.

До Сумської облради ми надали методику інформування населення через обласні ЗМІ, а також показали, де скоюють крадіжки, кого треба звільнити, і де потрібні відповідальні люди, які вміють працювати з населенням Сумщини.

Це наш обов’язок – навести порядок від кожної оселі до кожного міста Сумщини! І громадський рух «Патріоти України» готовий допомагати розв’язувати проблеми, проводити консультації по цим питанням. Зараз ми запрошуємо всіх сумчан захистити свої права, приєднуватися до нашого позову і подавати свої позови. Термін подачі до 6 травня.  

Поки розглядається цей позив, можуть бути відстрочені платежі населенню, а в кожному випадку, де не приділили увагу чиновники, чи не надалася соціальна підтримка мешканцям Сумщини, можна подати до суду, платежі будуть відкладені, доки у законний спосіб не встановлять права та обов’язки.

Адреса приймальні громадського руху «Патріоти України» вул. Харківська, 5/1 к. 303, тел. 603-675» http://patriotu-sumy.at.ua/. ®

view counter

view counter
view counter
8
Над Соборной вешают сотни зонтиков
Над Соборной вешают сотни зонтиков
Над Соборной вешают сотни зонтиков
Над Соборной вешают сотни зонтиков
Над Соборной вешают сотни зонтиков
Над Соборной вешают сотни зонтиков
30
Национальная сборная Украины по хоккею на траве сыграла с клубом «Sharjah Tigers»
Национальная сборная Украины по хоккею на траве сыграла с клубом «Sharjah Tigers»
Национальная сборная Украины по хоккею на траве сыграла с клубом «Sharjah Tigers»
Национальная сборная Украины по хоккею на траве сыграла с клубом «Sharjah Tigers»
Национальная сборная Украины по хоккею на траве сыграла с клубом «Sharjah Tigers»
Национальная сборная Украины по хоккею на траве сыграла с клубом «Sharjah Tigers»
17
Чемпионат Украины по хоккею на траве
Чемпионат Украины по хоккею на траве
Чемпионат Украины по хоккею на траве
Чемпионат Украины по хоккею на траве
Чемпионат Украины по хоккею на траве
Чемпионат Украины по хоккею на траве
12
В Сумах прошел чемпионат Украины по художественной гимнастике
В Сумах прошел чемпионат Украины по художественной гимнастике
В Сумах прошел чемпионат Украины по художественной гимнастике
В Сумах прошел чемпионат Украины по художественной гимнастике
В Сумах прошел чемпионат Украины по художественной гимнастике
В Сумах прошел чемпионат Украины по художественной гимнастике
7
"Барса" (Сумы) - "Арсенал-Киев" (Киев) - 1:0
"Барса" (Сумы) - "Арсенал-Киев" (Киев) - 1:0
"Барса" (Сумы) - "Арсенал-Киев" (Киев) - 1:0
"Барса" (Сумы) - "Арсенал-Киев" (Киев) - 1:0
"Барса" (Сумы) - "Арсенал-Киев" (Киев) - 1:0
"Барса" (Сумы) - "Арсенал-Киев" (Киев) - 1:0

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.